خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

وضعیت جسمانی وکیل مدافع دراویش گنابادی در زندان وخیم است

مصطفی دانشجو»، فعال حقوق دراویش گنابادی و وکیل مدافع سابق آنها، توسط وکیل مد
افع وی، وخیم گزارش شده است.
برای دانشجو، به دلیل بیماری حاد تنفسی، مشکلات گوارشی و حرکتی تقاضای تبدیل قرار بازداشت موقت به قرار مناسب ارائه شده تا با آزادی موقت وی، امور درمانی به نحو عالی پیگیری شود که هنوز با این درخواست موافقت نشده است.
«علی شریف زاده»، یکشنبه 12 اسفند 1397، به خبرگزاری ایرنا گفت: «موکلم تیر سال 1397 با قرار شعبه سوم بازپرسی دستگیر و پس از گذراندن حدود 60 روز بازداشت انفرادی در بند 209 اوین، بدون داشتن وکیل و حق ملاقات با خانواده با صدور کیفرخواست به بند عمومی منتقل شد».
وی افزود: «قاضی مقیسه رئیس شعبه 28 با عناوین اتهامی اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی، موکلم را جمعاً به هشت سال حبس محکوم کرد که با اعتراض او، پرونده برای رسیدگی در شعبه تجدیدنظر به شعبه 36 دادگاه تجدیدنظر استان تهران ارجاع شد».
وکیل مدافع دانشجو بیان کرد: «به رغم مراجعات مکرر به شعبه 36 دادگاه تجدیدنظر و با توجه به وخامت حال جسمانی موکلم و بیماری حاد تنفسی، مشکلات گوارشی و حرکتی تقاضای تبدیل قرار بازداشت موقت به قرار مناسب ارائه شده است تا بتوان با آزادی موقت وی امور درمانی به نحو عالی پیگیری شود که متاسفانه هنوز مورد پذیرش واقع نشده است».
وی تصریح کرد: «تضمین سلامت موکلم در اولویت کاری بنده و همکارانم است که امیدوارم با آزادی وی روند درمانی پیگیری شود».
این وکیل دادگستری توضیح داد: «مصطفی دانشجو در مراحل مختلف دادرسی، صراحتا اعلام کرده که فعالیتها و نوشته هایش با انگیزه شفاف سازی و تنویر افکار عمومی و اصلاح امور کشور و تلاش برای تغییر و تصحیح نگاه امنیتی به جامعه دراویش گنابادی و دفاع از پیروان این طریقت عرفانی در برابر نقض حقوق شهروندی آنها انجام گرفته است».
شریف زاده گفت: «موکلم در همه فعالیتهایش، مصر بر رعایت قانون و اصول حقوقی بوده است و کوشیده روایتی صحیح و دست نخورده از پیروان این طریقت ارائه کند».
وی افزود: «حکم شعبه 28 دادگاه انقلاب مورد اعتراض قرار گرفته که امیدواریم با امعان نظر و درایت مقامات و مراجع ذیصلاح و با عنایت به انگیزه شرافتمندانه و وضع خاص جسمانی موکلم موجبات برائت و آزادی وی فراهم شود».
گفتنی است، پس از حادثه خیابان گلستان هفتم تهران که طی آن، دراویش گنابادی، در اطراف منزل قطب خود تجمع کردند تا مانع دستگیری وی شوند، صدها تن از آنها بازداشت شدند که برای تعدادی از بازداشت‌شدگان در دادگاه حبس، تبعید و شلاق صادر شد. مصطفی دانشجو، وکیل دادگستری و از درویشان گنابادی نیز 17 تیرماه 1397 بازداشت شد.
به نوشته پایگاه مجذوبان نور در شبکه های اجتماعی که اخبار درویشان گنابادی را منتشر می‌کند این بازداشت با حمله ماموران مسلح به خانه مادری دانشجو روی داد.
این فعال حقوقی درویشان گنابادی هنگام دستگیری اعلام کرد که دست به اعتصاب غذای خشک خواهد زد.
مصطفی دانشجو در فاصله اردیبهشت 1390 تا اردیبهشت 1394 به دلیل باور به طریقت گنابادی و قبول وکالت پرونده دراویش زندانی بوده است. او در هنگام برگزاری آن دادگاه به دلیل حبس در زندان ساری به طور غیابی محاکمه و به زندان محکوم شده بود. همچنین پرونده وکالت وی نیز ابطال شده است.

0 نظرات: