خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

میوه‌هایی برای مقابله با بی‌خوابی ...

حدودا نیمی‌از جمعیت عمومی‌در ایالات متحده از اختلالات خواب از جمله بی‌خوابی رنج می‌برند. اختلالی که عامل ابتلا به اضطراب، افسردگی و حملات هراس است.در کنار روش‌هایی مانند دارو درمانی، ثابت شده مصرف برخی اقلام غذایی، میوه‌ها نقش مهمی‌در افزایش کیفیت خواب و جلوگیری از بروز اختلالات خواب دارند.
سیب
حاوی مقادیر زیادی ویتامین‌ها و پلی‌فنول‌ها است. ویتامین C و ویتامین B6 موجود در سیب منجر به بهبود تنفس، کنترل فشار خوون، کمک به استراحت بدن و کاهش استرس در هنگام خواب می‌شود. ویتامین B6 موجود در این میوه به انتشار سروتونین کمک می‌کند. پلی‌فنول‌های موجود در سیب باعث تنظیم سطح قند خون در هنگام شب می‌شود.

گیلاس
ملاتونین هورمون مسئول چرخه خواب و بیداری و ساعت داخلی بدن است و گیلاس منبع غنی از این هورمون محسوب می‌شود. مطالعات نشان داده که مصرف آب گیلاس برای دو بار در روز و به مدت دو هفته، باعث افزایش ۹۰ دقیقه ای زمان خواب در کسانی می‌شود که از بی‌خوابی رنج می‌برند. مصرف گیلاس باعث افزایش طول عمر نیز می‌شود.

 
بادام
بادام سرشار از منیزیم است و افزایش سطح این ماده معدنی در بدن می‌تواند باعث ریلکس‌شدن عضلات و بالا رفتن کیفیت خواب در افراد مختلف شود. به علاوه، پروتئین مرغوب موجود در بادام می‌تواند سطح قندخون را در طول خواب ثابت نگه دارد. ثابت ماندن قندخون در طول خواب باعث می‌شود پریدن از خواب و احساس گرسنگی در طول شب به حداقل ممکن برسد. به همین دلیل بهتر است در وعده شام، حدود ۳۵ گرم بادام خام را به سالاد خود اضافه کنید یا ۴ تا ۵ عدد بادام را یکی، دو ساعت پیش از خواب میل کنید.

موز
موز حاوی تریپتوفان است و تریپتوفان توسط بدن برای تولیدHTP-۵استفاده می‌شود. ملاتونین و سروتونین به نوبه خود توسط ترکیبHTP-۵تولید می‌شوند و هر دو برای بهبود کیفیت خواب موثرند. موز همچنین حاوی پتاسیم است که به منجر به جلوگیری از وقفه خواب شبانه می‌شود. اگر تجربه خواب خوبی را در طول شب ندارید، حدود نیم ساعت پیش از خواب یک عدد موز را با یک لیوان شیر ولرم مخلوط کنید و آن را بخورید.

انگور
انگور نیز منبع غنی از ملاتونین است. اگر انگور در مقادیر زیادی قبل از خواب مصرف شود، به ترویج خواب بدون وقفه کمک می‌کند. علاوه بر تاثیر عمیق انگور روی کیفیت خواب، این میوه سرشار از آنتوسیانین و رزوراترول است که هر دو آنتی‌اکسیدان‌هایی هستند که سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند

0 نظرات: