خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

محمد بن‌سلمان در میان تدابیر شدید امنیتی وارد اسلام‌آباد شد...

ولیعهد عربستان سعودی با استقبال رسمی مقامات دولت پاکستان وارد اسلام آباد شد. محمد بن سلمان بعد از ظهر روز یکشنبه ۱۷ فوریه در صدر هیئتی که تعداد نفرات آن ۷۰۰ نفر تخمین زده می‌شود وارد اسلام آباد پا
کستان شد.
عمران خان، نخست وزیر و ژنرال قمر جاوید باجوا فرمانده ارتش پاکستان در فرودگاه نظامی نورخان از بن سلمان و هیات همراه وی استقبال کردند.
همزمان با ورود شاهزاده سعودی به پاکستان، تدابیر امنیتی شدیدی در پایتخت این کشور حکمفرما شده است و دولت پاکستان روز دوشنبه ۱۸ فوریه در شهرهای اسلام آباد و راولپندی تعطیل عمومی اعلام کرده است.
بیشتر بخوانید:
  • دیدار احتمالی ولیعهد عربستان با نمایندگان طالبان در پاکستان
  • چرا هواپیماهای خصوصی در عربستان زمین‌گیر شده‌اند؟
ولیعهد جوان سعودی که ابتدا قرار بود روز شنبه وارد پاکستان شود و از آنجا به اندونزی و مالزی سفر کند، سفرش به پاکستان را به یکشنبه موکول کرد، ضمن اینکه، برنامه سفرش به اندونزی و مالزی را هم به صورت کامل لغو کرد.
هنوز توضیحی در خصوص چرایی لغو این سفر از سوی مقامات رسمی عربستان اعلام نشده است. اما در پاکستان دولت این کشور استقبال شایانی از دیدار آقای بن سلمان کرده است. در خیابان‌های اسلام‌آباد تصاویری از وی و همچنین پدرش سلمان بن‌عبدالعزیز نصب شده است.

قرار است در این سفر ولیعهد عربستان قرارداد احداث یک پالایشگاه نفت در بندر اقیانوسی گوادر در جنوب پاکستان را به امضا برساند.
این سفر تنها چند روز پس از حمله انتحاری در سیستان و بلوچستان ایران صورت می‌گیرد. مقامات ایران می گویند پاکستان باید پاسخگو باشد و تهدید کرده اند که انتقام حمله انتحاری زاهدان را می گیرند.
نکته قابل توجه این که روز همزمان جمعه یک حمله انتحاری نیز به نیروهای پلیس هند در منطقه کشمیر انجام شد که شباهت بسیاری به حمله انتحاری سیستان و بلوچستان ایران دارد. در آن حمله هم عامل انتحاری با خودروی مملو از مواد منفجره به اتوبوس حامل نظامیان هندی کوبید و ۴۴ نفر از نیروهای پلیس هند جان باختند.
دولت هند، می‌گوید گروه جیش‌المحمد این حمله تروریستی را انجام داده است. مقامات هندی پاکستان را متهم می‌کنند که به گروه‌های تروریستی اجازه می‌دهند در خاک این کشور فعالیت کنند و اقدامات تروریستی خود را در خاک هند به انجام برسانند.
اکنون و در شرایطی که هم ایران و هم هند به پاکستان اتهامی مشابه وارد می کنند، شاید که سفر ولیعهد عربستان به اسلام‌آباد معادلات منطقه‌ای را وارد فصل تازه‌ای از رقابت‌ها و مناقشات خواهد کرد.

0 نظرات: