بشار الاسد رئیس‌جمهوری رژیم سوریه روز دوشنبه در تهران با آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوراسلامی ایران دیدار کرد. این نخستین سفر اس
د به ایران از سال آغاز اعتراضات مسالمت‌آمیز و سپس جنگ داخلی در سال 2011 در سوریه است. 
به گزارش خبرگزاری‌های ایران، علی خامنه‌ای در این دیدار در حضور قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس و علی اکبر ولایتی مشاور رهبر ایران، خطاب به بشار الاسد گفت: «حمایت از سوریه را حمایت از مقاومت می‌دانیم و به آن افتخار می‌کنیم».
او در ادامه گفت: «سوریه با استقامت و همراهی مردم آن توانست در مقابل یک ائتلاف بزرگ از آمریکا، اروپا و متحدان آنها در منطقه ایستادگی کند و با پیروزی از این حادثه خارج شود».
ایران و روسیه دو متحد و حامی اصلی رژیم بشار اسد هستند که در طول رویارویی با مخالفان از او حمایت مالی، نظامی و تسلیحاتی کردند.
رهبر ایران در ادامه گفت: «جنابعالی با ایستادگی که از خود نشان دادید به قهرمان جهان عرب تبدیل شدید و مقاومت در منطقه به‌وسیله شما قدرت وآبروی بیشتری یافت».
در جنگ داخلی سوریه حدود 250 هزار تن کشته و میلیون‌ها نفر آواره شدند.
خامنه‌ای سپس به مسئله منطقه حائل پیشنهادی در مناطق كُردنشين سوریه اشاره کرد و گفت که «منطقه حائل که آمریکایی‌ها در سوریه به دنبال ایجاد آن هستند از جمله‌ی توطئه‌های خطرناک است که باید با قاطعیت آن را رد کرد و در مقابل آن ایستاد».
ایران حتی در شرایط سخت اقتصادی بی‌دریغ از رژیم سوریه حمایت کرده است، این حمایت در میان معترضان ایرانی موجی از نارضایتی به دنبال داشت به‌طوری‌که شعار «سوریه را رها کن حالی به فکر ما کن» بارها در تظاهرات اعتراضی در مناطق مختلف ایران سر داده شد.
بشار الاسد پیش از ملاقات با رهبر ایران با حسن روحانی رئیس‌جمهوری این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.