خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

نصرالله خواستار ادامه کمک‌های ایران با وجود تحریم‌ها و فشارها شد.

حسن نصرالله دبیرکل گروه حزب‌الله لبنان خواستار ادامه کمک‌های ایران با وجود تحریم‌ها و فشارهای بین‌المللی علیه تهران شد.


این سخنان نصرالله در دیدار شامگاه دوشنبه 11 فوریه با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در بیروت ایراد شد.
ظریف برای سفری دو روزه به لبنان رفته است.
خبرگزاری تسنیم گزارش داده که نصرالله در این دیدار با تشکر از «کمک‌های ایران»، «ابراز امیدواری کرد که جمهوری اسلامی ایران با وجود توطئه‌ها و فشارهایی که با آن روبرو است، به حمایت‌های خود از مقاومت ادامه دهد».
مقام‌های ایرانی و متحدانشان به ایران، گروه‌های شبه‌نظامی در عراق، نظام سوریه، حزب‌الله لبنان و برخی گروه‌های فلسطینی «محور مقاومت» می‌گویند.
ظریف در بدو رسیدن به فرودگاه بیروت، پیشنهاد کمک تسلیحاتی به ارتش لبنان را هم مطرح کرده بود.

ایران و پیشنهاد کمک تسلیحاتی به ارتش لبنان

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ظریف یکشنبه 10 فوریه در فرودگاه بیروت پایتخت لبنان، درباره مساله تحویل تجهیزات نظامی و سامانه پدافند هوایی از سوی ایران به لبنان گفت: «در صورتی که دولت لبنان بخواهد، ایران آماده همکاری با این کشور در همه زمینه‌ها است».
وزیر امور خارجه ایران هدف از سفر خود به لبنان را «اعلام همبستگی» با دولت و ملت لبنان و نیز اعلام آمادگی جمهوری اسلامی برای همکاری با این کشور در همه زمینه‌ها اعلام کرد.
در مقابل، سعد حریری نخست‌وزیر لبنان که در نشست جهانی سران دولت‌ها در دبی حضور دارد، در مصاحبه با شبکه «العربیه» تاکید کرد: «ارتش لبنان برنامه‌ای ویژه برای همکاری با ایالات متحده و دوستانش دارد».
او ادامه داد: «آن‌چه از نیت ایران برای مسلح سازی ارتش لبنان گفته می‌شود، تنها حرف است نه بیشتر».
چند سال پیش میشل عون رئیس جمهوری اکنونی لبنان که هم‌پیمان حزب‌الله است، پس از مذاکراتی با ایران، پیشنهاد مشابهی برای دریافت تجهیزات نظامی از ایران برای ارتش لبنان مطرح کرد، اما سعد حریری که آن زمان هم نیز نخست وزیر لبنان بود و هم‌پیمانانش، این پیشنهاد را رد کردند.
سفر ظریف به لبنان چند روز پس از آن صورت می‌گیرد که حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله، از دولت لبنان خواست به منظور «مقابله با اسرائیل» دریافت «سامانه پدافند هوایی» از ایران را بپذیرد. او در این باره گفت: «ایران همچنین آماده است به لبنان برق و دارو بدهد».
ایالات متحده که حزب‌الله را در فهرست گروه‌های تروریستی خود قرار داده، از ارتش لبنان در چارچوب برنامه‌ای پشتیبانی می‌کند که هدف از آن، تقویت ارتش و تبدیلش به تنها نیروی مسلحی است که از کشور دفاع می‌کند.
دولت لبنان هفته گذشته پس از خلائی 9 ماهه، سرانجام به ریاست سعد حریری تشکیل شد.
ظریف نخستین مسئول برجسته در منطقه است که پس از تشکیل دولت جدید، به لبنان سر می‌کند. نمایندگان حزب‌الله در پارلمان لبنان، از جمله استقبال کنندگان از ظریف در فرودگاه بیروت بودند.

0 نظرات: