خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

حمله «یهود ستیزانه» در فرانسه خبرساز شد....

حمله گروهی از جلیقه زردها به آلن فینکلکروت، فیلسوف فرانسوی یهودی لهستانی تبار و از اعضای آکادمی فرانسه به یکی از موضوعات داغ رسانه‌ها و سیاستمداران این کشور بدل شده است.راساس ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های فرانسه، روز شنبه و در جریان چهاردمین تظاه
رات جلیقه زردها، گروهی از معترضان در خیابان با آلن فینکلکروت روبه‌رو می‌شوند. این فیلسوف و نویسنده که حضور پررنگی در رسانه‌ها دارد، در هفته‌های گذشته مواضع تندی علیه جنبش اعتراضی جلیقه زردها گرفته بود.
به گزارش یورونیوز، در تصاویر ویدیویی دیده می‌شود که یکی از جلیقه زردها، با ریش بور و سبیل تراشیده، ظاهر شناخته شده و به اصطلاح «تیپیک» سلفی‌های اروپایی، فینکلکروت را «صهیونیست کثافت» می‌خواند. گروه دیگری از معترضان هم با اشاره به جلیقه‌های زرد خود می‌گویند: «مردم ما هستیم»؛ «به کشور خودت برگرد»؛ «فرانسه، مال فرانسوی‌ها است».
پلیس فرانسه اعلام کرد فردی که با ظاهر سلفی به آلن فینکلکروت توهین می‌کند را شناسایی کرده است. به گفته دستگاه‌های اطلاعاتی فرانسه، این فرد از سال ۲۰۱۲ به جریان‌های اسلام‌گرای افراطی نزدیک شده است.
انتشار این ویدیو، واکنش تند سیاستمداران و بسیاری از خبرنگاران و مجری‌های برنامه‌های تلویزیونی فرانسه را برانگیخته است. امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در دو پیام توییتری نوشت: «آلن فینکلکروت، فرزند پناهجویان یهودی که به عضویت آکادمی فرانسه در آمده، تنها یک چهره درخشان ادبی نیست، او نماد آن‌ چیزی است که جمهوری به هرکس امکان [رسیدن] به آن را می‌دهد. توهین‌های یهودستیزانه علیه وی انکار مطلق واقعیت ما و آن‌چیزی است که از ما یک ملت بزرگ ساخته است. آن را تحمل نخواهیم کرد.» وی از لفظ négation، برای توضیح مفهوم انکار استفاده کرده است: واژه‌ای که در ادبیات سیاسی فرانسه، برای توصیف انکار هولوکاست استفاده می‌شود.
تقریبن تمام احزاب و سیاستمداران فرانسه این حمله به  فینکلکروت را به شدت محکوم کرده اند. با این حال، چپ‌های رادیکال و افراطی فرانسه، با وجود انتقاد از رفتار جلیقه زردها، بر مرزبندی جدی خود با فیلسوف فرانسوی تاکید کرده اند: توما گوئنله، استاد دانشگاه و از تئوریسین‌های اصلی جنبش «فرانسه تسلیم ناپذیر» در توییتر خود نوشت: سال‌ها است که آلن فینکلکروت، نفرت را در جامعه فرانسه گسترش می‌دهد. علیه جوانان حاشیه نشین، علیه مسلمانان، علیه آموزش و پرورش ملی [حرف می‌زند] توهین به او، مانند توهین به هر کس دیگر، سرزنش بار است. اما گله و شکایت، قطعن جایی ندارد.»
این ماجرا آنقدر بالا گرفت که روز دوشنبه، گروهی از نمایندگان حزب حاکم «جمهوری به پیش!» خواستار تدوین قانونی برای جرم‌انگاری صهیونیسم ستیزی در فرانسه شدند؛ کشوری که از دهه ۵۰ میلادی قرن بیستم، یکی از پایگاه‌های گروه‌های هوادار «آرمان فلسطین» و جنبش‌های مبارزه با صهیونیسم است. امانوئل ماکرون، حدود دو سال پیش و در جریان دیدار با بنیامین نتانیاهو مخالفت با صهیونیسم را شکل جدید «یهودستیزی» خوانده بود.
جنجال توهین به آلن فینکلکروت با نشانه‌گذاری‌های گسترده نئونازی‌ها در معابر عمومی همراه شده است. هفته گذشته بسیاری از دفاتر احزاب چپ‌گرای فرانسوی و عکس‌های سیمون وی، سیاستمدار یهودی‌تبار تازه درگذشته فرانسوی با نشان‌های صلیب شکسته نشانه گذاری شد.

0 نظرات: