خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

صدور احکام حبس و شلاق برای پنج صراف در دادگاه‌های ویژه

شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم مفسدان
و اخلالگران اقتصادی، پنج صراف را که اتهام آنها «تصاحب ارزهای مداخله‌ای بازار» عنوان شده به حبس، جریمه نقدی و شلاق محکوم کرد.
این دادگاه، اتهام این افراد را بدین صورت تشریح کرده که «با همکاری تعدادی از دلالان بازار ارز و سوءاستفاده از کارت‌های ملی افراد مختلف (به طور صوری)، ارزهای مداخله‌ای بازار را تصاحب کرده و با این اقدامشان موجب افزایش قیمت ارز و کالاهای اساسی» شده بودند.
هویت این پنج نفر، احسان صفوی امیر، بهزاد بهرامی، مازن قاینی، مجید انصاری و پیمان ارغوانی عنوان شده است.
بر اساس رای دادگاه ویژه، احسان صفوی امیر و بهزاد بهرامی، هر کدام به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری و به عنوان جزای مالی به ضبط مبلغ دو میلیارد ریال وجوهی که از طریق «خلاف قانون» تحصیل کرده به نفع دولت و تحمل ۷۴ ضربه شلاق تعزیری و محرومیت دائم از هرگونه خدمات دولتی محکوم شده‌اند.
همچنین مازن قاینی به تحمل ۹ سال حبس تعزیری، ضبط مبلغ چهارصد میلیون ریال به نفع دولت و تحمل ۷۴ ضربه شلاق تعزیری و محرومیت دائم از هرگونه خدمات دولتی و مجید انصاری پیر سرائی به تحمل ۹ سال حبس تعزیری، ضبط مبلغ سه میلیارد ریال به نفع دولت و تحمل ۷۴ ضربه شلاق تعزیری و محرومیت دائم از هرگونه خدمات دولتی محکوم شده‌اند.
حکم اعلام‌شده برای پیمان ارغوانی نیز هفت سال حبس تعزیری، ضبط یک میلیارد و پانصد میلیون ریال به نفع دولت و تحمل ۷۴ ضربه شلاق تعزیری و محرومیت دائم از هرگونه خدمات دولتی است.
آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در روزهای پایانی مرداد ماه با پیشنهاد رئیس قوه قضائیه برای تشکیل دادگاه ویژه‌ای با حضور سه قاضی دادگاه انقلاب برای رسیدگی به پرونده «مفسدان اقتصادی» موافقت کرده بود.
بر اساس دستور او، آرای صادر شده از این دادگاه به‌جز اعدام، «قطعی و لازم‌الاجرا» است.
پیش از این دیوانa عالی ایران حکم‌های اعدام وحید مظلومین و محمد اسماعیل قاسمی، دو فروشنده سکه را که پس از خروج آمریکا از برجام و نوسانات بازار ارز ایران به «افساد فی الارض» محکوم شده بودند، تائید کرد.
احکام این دو نفر در حالی به اجرا گذاشته شد که در قوانین ایران هیچ ممنوعیت و محدودیتی برای میزان خرید و فروش سکه و ارز تعیین نشده است.

0 نظرات: