خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

ننایج نشست بروکسل و ناامیدی جمهوری اسلامی

روز دوشنبه قرار بود پس از چند ماه تاخیر سازوکار مالی ویژه اروپا برای تسهیل تجارت با جمهوری اسلامی اعلام شود، اما به دلیل اختلاف نظر میان اعضای این اتحادیه، اعلام سازوکار مزبور به تعویق افتاد.

دو دیپلمات اروپايی روز گذشته گفته بودند: اگر تمامی ۲۸ کشور غضو موافقت کنند، این طرح به زودی ارائه خواهد شد.
برخی دیگر از دیپلماتها هم می گویند: حتی اگر سازوکار مالی راه اندازی شود، اجرایی شدن آن مدتی طول می‌کشد. علاوه بر این، درباره امکان تضمین فروش نفت ایران از طریق این سازوکار هم تردید‌هایی وجود دارد.
خبرگزاری روسی اسپوتنیک امروز در این باره در گزارشی نوشت: کشورهای اتحادیه اروپا به‌ دلیل وابستگی به آمریکا و فشار‌های سیاسی این کشور به تعهدات خود عمل نکرده‌اند. به وضوح مشخص است که مواضع اروپایی‌ها تغییر کرده و آنها بیشتر به سمت سیاست‌های آمریکا گرایش دارند.
کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی نیز در باره نتایج نشست روز گذشته بروکسل به صداوسیما گفت: اروپایی ها طبعا از منافع خود دفاع می کنند و ما نباید انتظار داشته باشیم که از منافع ما دفاع کنند. ما باید به خودمان متکی باشیم.

به ساز و کار مالی امیدی نیست

گزارش قبلی: اتحادیه اروپا و به‌ویژه فرانسه می‌گویند در روزهای آینده ساز و کار ویژه مالی با ایران راه‌اندازی خواهد شد. یورونیوز برای پیگیری این موضوع با یکی از مشاوران روابط خارجی پارلمان اتحادیه اروپا گفت‌وگو کرده است.
این منبع که نخواست نامش فاش شود، درباره اجرایی بودن چنین ساز و کاری گفت: «مقام‌های مختلفی در اتحادیه اروپا تا کنون در این زمینه وعده‌هایی داده‌اند اما عمل به آن هنوز محقق نشده است. اتحادیه اروپا در حرف و مواضع سیاسی حامی ایران است اما تا کنون در این زمینه دستاورد عملیاتی نداشته است. او پیش‌بینی کرده که «وعده اخیر فرانسه نیز مانند دیگر وعده‌ها راه‌ به جایی نخواهد برد و امیدی به تحقق این وعده نیست.»

این مشاور پارلمان اروپا درباره اینکه آیا درباره جزئیات کانال مالی ایران و اتحادیه اروپا نکات تازه‌ای مطرح شده است نیز گفته «نکته تازه‌ای نیست. این کانال صرفا بر انتقال کمک‌های انسانی و بشردوستانه و مواد غذایی و دارویی متمرکز است. اما در حد ایده مانده و کاربردی نشده است. این کانال مالی در هر سطحی راه‌اندازی شود، آمریکا برای آن هزار نقشه کشیده و بعید است شرکت‌های تجاری اروپایی از ترس تحریم‌ها بخواهند با این کانال مالی همکاری داشته باشند.»

0 نظرات: