خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

یاسر هاشمی‌رفسنجانی: مردم ایران با تفکر افراطی مخالفند

یاسر، آخرین فرزند مرحوم آیت‌الله علی اکبر هاشمی‌رفسنجانی رئیس‌جمهور اسبق ایران درباره «جایگاه تفکر و اندیشه» پدرش به خبرنگار آناتولی در تهران گفت: "اندیشه او همان اعتدالی است که امروز مردم ایران به آن رسیده و خیلی‌ها می‌خواهند در آن خدشه ایجاد کنند. ملت نیز با تفکرات افراطی مقابله می‌کنند".
وی افزود: "وقتی دو سال پس از فوت پدرم برخی شعار «مرگ بر هاشمی» می‌دهند، یعنی اندیشه او زنده است. در شرایطی که دولت بسیار احمق آمریکا ماهیت خود را روشن کرده است، باید مسائل را با افکارعمومی دنیا مطرح و این روند اعتدالی را دنبال کنیم. امیدوارم پیچ سختی را که در آن هستیم پشت سر بگذاریم".
"در زمان حیات پدرم رئیس دفتر هیات امنای دانشگاه «آزاد اسلامی» ایران بودم، اما 5 ماه پس از فوت وی از آنجا اخراج شدم. پدرم نیز با محدودیت‌های مختلفی مواجه بود؛ به‌عنوان مثال در تلویزیون ایران ممنوع‌التصویر و ملاقات‌هایش محدود شد. سخنرانی‌های وی نیز سانسور می‌شد.
این مسائل مانع گسترش اندیشه او شد. وی البته از محدودیت‌ها خوشحال می‌شد، چون سطح آگاهی مردم بالا رفته است. با رسانه‌های نوین که در اختیار مردم است، سانسور و جلوگیری از نشر افکار ممکن نیست. در هر شرایطی امکان صحبت هست و مردم به اطلاعات صحیح دست می‌یابند.
در زمان حیات پدرم 12 جلد کتاب او را بدون هیچ تغییری چاپ کردیم. این کتاب‌ها اتفاقی بی‌نظیر در حوزه تاریخ‌نگاری ایران محسوب می‌شود و برای هر محققی، مرجع مهمی به شمار می‌رود. برخی تلاش کردند از کتاب خاطرات پدرش ایرادات تاریخی
بگیرند، اما نتوانستند.
او هر شب قبل از خواب، خاطرات همان روز را می‌نوشت. بنابراین فراموش نمی‌کرد و اتفاقات را با جزئیات ثبت می‌کرد. از سال 1981 این کار را انجام می‌داد. البته نکته‌های محرمانه یا مسائل شخصی افراد را توصیه می‌کردند که چاپ نکنیم، ولی این موارد خیلی کم است.
پدرم می‌کوشید چیز ابهام‌آمیزی ننویسد. خاطرات هر سال را جداگانه منتشر می‌کنیم. مطالب قتل‌های زنجیره‌ای و حوادث سال 2009 حتما مجوز می‌گیرد، چون خاطرات سیاسی روزانه است. هرچند نمی‌دانیم در آینده چه کسی بر سر کار خواهد بود. خاطرات سال‌های آخر حیات او به دلیل مشغله کمتر، کیفیت بهتری دارد".

0 نظرات: