خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

یک باستان‌ شناس برجسته کشور بازداشت شد

یک باستان‌ شناس برجسته کشور بازداشت شد

ناصر امینی خواه، محقق و باستان‌شناس ساکن دولت‌آباد کرمانشاه،از سوی نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت شد.
به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷، ناصر امینی خواه باستان‌شناس کُرد اهل کرمانشاه از سوی مأموران اطلاعات این شهر بازداشت و به بازداشتگاه اطلاعات کرمانشاه منتقل شد.
بر اساس این گزارش مأموران اداره اطلاعات پس از ورود و بازرسی منزل این محقق، برخی از لوازم شخصی ناصر امینی خواه را ضبط و وی را نیز بازداشت کردند.
پس از گذشت سه روز و علیرغم پیگیری‌هایی که از طرف خانواده این باستان‌شناس انجام شده، اطلاع دقیقی از دلایل بازداشت و وضعیت آقای امینی خواه در دست نیست.
ناصر امینی خواه، تحقیقات مختلفی را در زمینه آثار تاریخی در منطقه کردستان ایران انجام داده است. آخرین کاووش های این محقق، پاییز امسال در رابطه با «تپە خیبر»، که در منطقه مابین روانسر و کرمانشاه قرار دارد بوده که با کمک و همراهی دو تیم تحقیقاتی از کشورهای دانمارک و آلمان به نشانه‌هایی از تمدن هفت هزارساله و دوران اشکانیان دست پیداکرده بود.
این باستان‌شناس کُرد، تاکنون دو کتاب در رابطه با تاریخ و فرهنگ هورامان و آثار باستانی کرمانشاه منتشر کرده است.

تفهیم اتهام فعالان سیاسی بازداشتی در کرمانشاه

دو فعال سیاسی کرمانشاه با اتهامات توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام دادگاهی می‌شوند
بر اساس گزارش های رسیده از کرمانشاه زهرا اسدی فعال سیاسی با حضور در دادستانی شهر سنقر با عناوین فعالیت تبلیغی علیه نظام و توهین به رهبری تفهیم اتهام شده است .
وی روز گذشته پس از ساعت‌ها بازداشت با وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی تا زمان برگزاری جلسه دادگاه آزاد شده است .
بر پایه گزارش های رسیده همسر این فعال سیاسی بنام کیومرث واعظی نیز روز گذشته با عنوان تبلیغ علیه نظام تفهیم اتهام و قرار کفالت صادر شده است .
در روزهای گذشته جمعی از فعالان فضای مجازی شهر سنقر در استان کرمانشاه به اداره کل اطلاعات استان احضار و احسان دارابی بازداشت شد . وی دو روز پیش با وثیقه ۵۰ میلیون تومانی از بازداشتگاه اطلاعات آزاد شد .
جزئیات احضارها و بازداشت فعالین در کرمانشاه
خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته چهار شهروند اهل شهرستان سنقر به مراجع امنیتی و قضایی استان کرمانشاه احضار شده‌اند. همچنین یک شهروند دیگر در این شهر پس از احضار به اداره اطلاعات کرمانشاه بازداشت شده است.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، طی روزهای گذشته ۵ شهروند اهل شهرستان سنقر به دادگاه، پلیس امنیت و اداره اطلاعات کرمانشاه احضار شده‌اند.
یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: “در روزهای اخیر برزو نادری، احسان دارابی و فهیم ناصری از شهروندان اهل سنقر به اداره اطلاعات کرمانشاه احضار شده و درباره فعالیت‌هایشان در فضای مجازی تحت بازجویی قرار گرفته‌اند”.
از میان این افراد احسان دارابی پس از حضور در دادگاه بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات کرمانشاه منتقل شده است. آقای دارابی طی تماسی که با خانواده خود داشته خبر داده است که بعد از پایان وقت اداری پنجشنبه وثیقه ۵٠ میلیونی برای وی صادر شده است.
این منبع مطلع افزود:” از طرفی کیومرث واعظی، از مسئولین ستاد حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته در شهرستان سنقر، طی ابلاغیه‌ای برای روز ۱ بهمن‌ماه به دادگاه احضار شده است. وی در تیرماه سال گذشته نیز بە ادارە اطلاعات سنقر احضار و چهار تا پنج ساعت بازجویی شده بود. همچنین پرونده دیگری برای وی و جبار حاجی مرادی در خصوص اتهامات “نشر اکاذیب” و “و توهین به مسئولان” در شهر سنندج تشکیل شده است”.
همزمان گزارش شده که زهرا اسدی، مسئول ستاد بانوان حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ در شهرستان سنقر نیز بدون ذکر توضیحا به پلیس امنیت این شهر احضار شده است.
هر چند گزارش می شود چندی پیش استانداری کرمانشاه شکایتی را علیه برخی از فعالان فضای مجازی و روزنامه‌نگاران شهرستان سنقر تنظیم کرده است با اینحال ارتباط این احضارها با شکایت مورد اشاره روشن نیست.

0 نظرات: