خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

فائزه هاشمی: تخصص پدرم امیدوار کردن مردم بود

فائزه هاشمی‌رفسنجانی، دختر آیت الله اکبر هاشمی‌رفسنجانی، رئیس‌جمهور اسبق ایران در گفت‌وگو با «آناتولی» درباره حوادث و تحولات این کشور پس از گذشت دو سال از فوت پدرش، گفت: «با رفتن او خیلی چیزها به‌هم ریخته است. اگر پدر در اعتراضاتی که از دی ماه گذشته شروع شد (زنده) بود، مقداری شرایط را آرام می کرد».
دختر دوم هاشمی‌رفسنجانی تخصص پدرش را آرام کردن فضا و امیدوار کردن مردم دانست و توضیح داد: «مثلا سال 88 (زمان اعتراضات به انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری) می رفتند پیش پدر، صحبت می کردند و از شرایط گله داشتند، اما آرام می شدند و بیرون می آمدند. تخصص او امیدوار کردن مردم بود. نه امیدوار کردن الکی. وقتی با مردم صحبت می کرد آنها می فهمیدند هنوز روزنه امید وجود دارد».
او درباره تاثیر فقدان پدرش بر سیاست داخلی ایران اظهار داشت:«آقای روحانی از مطالبات مردمی که به او رای دادند فاصله گرفت. مطالباتی که بخشی از آن اصلاح طلبی بود. شاید دلیلش این بود که دیگر پشتیبان ندارد. وقتی بدون پشتیبان هستی آن شهامت برای پیگیری کردن را نداری. به نظرم فوت پدر در این زمینه تاثیر گذاشته است».
وی در ارزیابی خلاء حضور هاشمی در سیاست خارجی ایران نیز با بیان اینکه "او در سیاست داخلی و خارجی سمبل اعتدال بود" گفت: «سران دیگر کشورها وقتی بدانند کسی در ایران وجود دارد که با عقلانیت و اعتدال رفتار می کند سیاستشان در قبال ایران فرق می کند. حتی در موجودیت و عملکرد اصلاح طلبان هم می بینیم عدم حضور او باعث ضربه خوردن آنها شده و اگر پدر بود این اتفاقات نمی افتاد».
دختر رئیس جمهور اسبق ایران ادامه داد:«پدرم یکی از ارکان انقلاب ایران بود. اگر تفکر او به صورت کامل عرصه ظهور پیدا می کرد ما الان کشوری توسعه یافته بودیم. در طی این سال ها و بعد از دولت احمدی نژاد حکومت ما از اهداف انقلاب فاصله گرفت. پدرم همیشه همراه با سیستم نبود. دوره آقای خاتمی هم کاملا منطبق با افکار پدرم نبود. دوره احمدی نژاد اوج فاصله گرفتن آن بود».
نماینده سابق مجلس ایران درباره وجود تخریب هایی علیه هاشمی‌رفسنجانی در دهه هفتاد و هشتاد خورشیدی، گفت: «او را در همه دوران چپ و راست زدند و تخریب کردند. آنها که می گویند او را بخشیدیم تفکرشان بر اساس تخریب ها شکل گرفته بود و بعدها واقعیات را متوجه شدند. در کشور ما شایعات بیشتر از واقعیات مورد توجه قرار می گیرد. سال 88 و دوره احمدی نژاد باعث شد خیلی از حرف ها درباره پدر و خانواده اش که دروغ بود مشخص شود. واقعیت ها بروز پیدا کرد و تنها حُسن دوره احمدی نژاد همین بود».
فائزه و خواهرش فاطمه تنها دختران یک سیاستمدار ایرانی هستند که خودشان هم فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی دارند. فائزه درباره برخورد پدرش نسبت به فعالیتش توضیح داد: «این طور نبود که تشویق کند یا بگوید وارد این کار شوید. از او اجازه می گرفتیم و بعد تشویق می کرد. به عنوان مثال در زمان انقلاب، من 16 سال داشتم. همان سال یا سال بعدش نگران بودند بابت حجاب اجباری ورزش بانوان هم تعطیل شود. چون ورزشگاه‌ها قبل از انقلاب مختلط بود و لباس بانوان هم اسلامی نبود. به من گفتند بیا در ورزشگاه بازی کن. چرا که دختر آقای هاشمی هستی، خانواده انقلابی و مومن هستی. پس باشگاه به خودی خود ضد اسلامی نیست. از او اجازه گرفتم».
وی ادامه داد: «بعد از آن درباره ورزش و بودجه هر چه می خواستند به من می گفتند و من به پدر انتقال می دادم. بعد از آن که فعالیتم بیشتر شد، در کابینه او وزرا، استانداران و ائمه جمعه از ورزش بانوان حمایت می کردند. اینها به دلیل من نبود به علت حضور پدر بود. چون سفارش می کرد به ورزش بانوان توجه کنند».
نماینده سابق مجلس ایران همچنین درباره اینکه چرا همیشه مخالفانی داشته است گفت: «نمی دانم، شاید چون راحت حرف می زنم. خودم را در بند یک سری ملاحظاتی که به آن اعتقادی ندارم نمی بینم. آن چیزی که هستم را نشان می دهم. حرف های من مخالف منافع ملی نیست. به عنوان مثال دوچرخه سواری زنان چه مشکلی دارد؟ دین یا قانون منع کرده است؟ نه».
وی به مخالفت با آگاه شدن خانم ها اشاره و اذعان داشت: «آن وقت زن ها حق و حقوق خود را می خواهند. مدیریت می خواهند. حضور در تصمیم گیری‌ها را طلب می کنند».
او در ادامه افزود: «من از اول ظاهر عادی داشتم. روسری رنگی و یا شلوار جین می پوشیدم. بنابراین مخالفت ها به همین دلیل کم کم شروع شد. وقتی نماینده مجلس شدم مخالفت ها به اوج خود رسید. آنجایی که احساس کردند من وارد سیاست می شوم برایشان غیر قابل تحمل شدم. قبلش من را تحمل می کردند».
فائزه هاشمی یکی از مهمترین مشکلات شرایط اجتماعی حال حاضر ایران را تقسیم بندی مردم به "خودی و غیر خودی" دانست و گفت: «اگر فاصله ای نباشد باعث می شود مردم بر اساس شایستگی رشد کنند و به موقعیت های بالاتری برسند. اما حالا شایستگان دانه دانه کنار گذاشته شدند. حتی خودی ها و اصلاح طلب ها چون نقدی به شرایط داشتند».
وی جامعه ایران را سنتی و مذهبی و علاقمند به دین توصیف و تصریح کرد: «اگر دین از حکومت جدا شود من خودم باید پاسخگوی اشتباهات و اعمال خودم باشم نه اینکه دین را خراب کنم و بگویم دین گفته است».
دختر هاشمی‌رفسنجانی یکی دیگر از معضلات جامعه ایران را "عدم شفافیت" عنوان و تاکید کرد: «وقتی من بدانم همه کار من را می بینند، خطا نمی کنم. بنابراین اختلاس ها، دزدی ها، خطاهای اداری کم می شود».
او در ارزیابی سیاست خارجی کشورش نیز گفت: «من معتقدم از استقلال دچار بدفهمی شدیم. آمریکا ابرقدرت دنیاست. شاید خیلی از کشورها موافق سیاست های دولت آمریکا نباشند، اما به دلیل منافع ملی شان با آن ارتباط دارند. الان ببینید کشورها ما را انتخاب کرده اند یا آمریکا را؟ ما چه نفعی برای کشورها داریم؟ منافع کدام کشور ایجاب می کند با ما ارتباط داشته باشند. ما نباید خودمان را قیم جایی بدانیم. جایی که می بینیم به ما ظلم می شود اقدام متقابل کنیم. این به این معنی نیست که نوکر آمریکا یا کشورهای عربی باشیم. کاری که آقای هاشمی کرد. روابط را با کشورهای عربی و عربستان گسترده کرد».
فائزه هاشمی، دختر دوم علی اکبر هاشمی‌رفسنجانی متولد 7 ژانویه 1963 است. فائزه دکترای حقوق بشر دارد. او از سال 1990 ریاست فدراسیون ورزش بانوان را تا سال 2011 بر عهده داشت. همچنین نماینده مردم تهران در پنجمین دوره مجلس شورای اسلامی بود. فائزه هاشمی که به عنوان یک اصلاح طلب در بین مردم شناخته می شود در جریان اعتراضات به انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری و حمایت از میرحسین موسوی دو بار بازداشت شد. با آن ارتباط دارند. الان ببینید کشورها ما را انتخاب کرده اند یا آمریکا را؟ ما چه نفعی برای کشورها داریم؟ منافع کدام کشور ایجاب می کند با ما ارتباط داشته باشند. ما نباید خودمان را قیم جایی بدانیم. جایی که می بینیم به ما ظلم می شود اقدام م
تقابل کنیم. این به این معنی نیست که نوکر آمریکا یا کشورهای عربی باشیم. کاری که آقای هاشمی کرد. روابط را با کشورهای عربی و عربستان گسترده کرد».
فائزه هاشمی، دختر دوم علی اکبر هاشمی‌رفسنجانی متولد 7 ژانویه 1963 است. فائزه دکترای حقوق بشر دارد. او از سال 1990 ریاست فدراسیون ورزش بانوان را تا سال 2011 بر عهده داشت. همچنین نماینده مردم تهران در پنجمین دوره مجلس ایران بود. فائزه هاشمی که به عنوان یک اصلاح طلب در بین مردم شناخته می شود در جریان اعتراضات به انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری و حمایت از میرحسین موسوی دو بار بازداشت شد

0 نظرات: