خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

محموله ۳۰ تنی کیک زرد به تاسیسات هسته‌ای اصفهان منتقل شد

ایران روز چهارشنبه ۱۰ بهمن از انتقال یک محموله بزرگ کانه اورانیوم یا همان «کیک زرد» به تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم در اصفهان خبر داد.
علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران
، میزان این «کیک زرد» را ۳۰ تن اعلام کرد که به گفته وی، روز چهارشنبه به تاسیسات اصفهان منتقل شد.
از کیک زرد برای غنی‌سازی اورانیوم استفاده می‌شود تا از آن بتوان سوخت تاسیسات هسته‌ای را تهیه کرد. ایران می‌گوید از غنی‌سازی اورانیوم صرفا چنین هدفی دارد، اما از آنجا که اورانیوم غنی‌شده با درصدهای خیلی بالا می‌تواند در تولید سلاح هسته‌ای کاربرد داشته باشد، کشورهای غربی نگران هستند که ایران در نهایت از اورانیوم غنی‌شده چنین استفاده‌ای بکند.
به گفته آقای صالحی، این محموله ۳۰ تنی کیک زرد از کارخانه اردکان بارگیری شده و دومین محموله کیک زرد است که از این کارخانه به تاسیسات اصفهان منتقل می‌شود.
کارخانه اردکان اولین کارخانه تولید کیک زرد در ایران محسوب می‌شود. فعالیت‌های این کارخانه برای ۹ سال در تعلیق بود تا این که تابستان امسال فعالیت‌ آن از سرگرفته شد.
بر اساس توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی موسوم به «برجام»، ایران مجاز به غنی‌سازی اورانیوم تا ۳.۶۷ درصد غلظت است که این غلظت بسیار پایین‌تر از ۹۰ درصد لازم برای تولید سلاح هسته‌ای خواهد بود.
با این حال آمریکا که از توافق اتمی با ایران خارج شده، یکی از شروط خود برای دستیابی به توافق دیگر با ایران را تعلیق کامل غنی‌سازی اورانیوم عنوان کرده است.
تنش‌های میان ایران و آمریکا به ویژه پس از دستور دونالد ترامپ برای خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای در اردیبهشت امسال و بازگشت تحریم‌ها علیه تهران به شدت افزایش یافته است.

0 نظرات: