خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

لاوروف: همکاری ترکیه و روسیه در سوریه ادامه دارد

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه پس از دیدار با بیبوت آتامکولوف همتای قزاقستانی خود در گفتگو با خبرنگاران، با اشاره به اینکه بسیاری از مسائل سوریه حل شده اند از ادامه همکاری ها با آنکارا برای برطرف کردن دیگر مشکلات از جمله ادلب و امنیت مرزی ترکیه خبر داد.

لاوروف با بیان همکاری های ارتش ترکیه و روسیه در خصوص ادلب گفت: حضور تروریست ها در ادلب یک واقعیت است. آماده انجام اقدامات پیش بینی شده در توافقنامه با ترکیه درباره ادلب هستیم. به ایجاد مناطق کاهش تنش در اطراف مناطق امنیتی ادامه دهیم، اما این واقعیت که جبهه النصره و انشعابات آن مانند تحریرالشام بخش زیادی از این منطقه را گرفته‌اند با توافقی که بر سر موضوعات امنیتی ادلب ایجاد شده مطابقت ندارد. با همکاران ترک خود روی راه کارهای ممکن در این خصوص فعالیت می کنیم.
وزیر امور خارجه روسیه همچنین با اشاره به وضعیت شمال سوریه نیز گفت: مساله امنیتی ترکیه در مرز با سوریه پس از تصمیم آمریکا برای خروج نیروهای ویژه و نظامیان خود از این منطقه آغاز شد. طبیعتا این وضعیت لزوم اقدامات فوری برای پر کردن خلا به وجود آمده را اجتناب ناپذیرمی کند.
وی تصریح کرد: توافق «آدنا» می‌تواند به عنوان اساسی برای همکاری‌های مرزی سوریه و ترکیه باشد. رژیم اسد نیز اخیرا از آمادگی اجرای این توافقنامه برای تضمین امنیت مرزی خود خبر داده است. طبیعتا هدف این عملیات مرزی، صرفا امنیتی خواهد بود. بهترین و پایدارترین راه حل نیز اقدام دولت مرکزی سوریه بر کنترل به این مناطق مانند دیگر نقاط سوریه است. پاکسازی سوریه از تروریست ها، تامین امنیت مرزی، افزایش کمک های انسانی و اتخاذ اقدامات لازم برای بازگشت پناهجویان، اولویت های اصلی در مورد سوریه است.
لاوروف همچنین اعلام کرد که دور جدید مذاکرات آستانه درباره سوریه برای اواسط ماه فوریه برنامه‌ریزی شده است.

0 نظرات: