خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

روحانی: در ابتدای سال ذخیره اسکناس ارزی ایران صفر بود

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران طی سخنانی در نشست ارائه بودجه سال آینده به مجلس این کشور گفت: «چرا یک مرتبه در ماه‌های اولیه کشور و اقتصاد با التهاب مواجه شد؟ دلیلش این بود که تحریم ها توانست بر بازار ارز هم عملی و هم روانی تاثیر بگذارد. در مقطعی ذخیر اسکناس ما تقریبا صفر بود و آن التهابات در بازار به وجود آمد دولت ناچار شد تصمیماتی سخت شد».

وی در ادامه با اشاره به اینکه بودجه ایران با توجه به تحریم های آمریکا تنظیم شده است همچنین اظهار داشت: 
«هدف آمریکایی‌ها از این فشارها که مستقیما بر دوش ملت ایران، مردم منطقه، شرکت‌های تجاری و اقتصادی جهان و بر خلاف مقررات بین‌المللی است، هدف اصلی‌شان به زانو درآوردن نظام ایران است. 
آمریکا، ایران را مانع بزرگ خود در این منطقه می‌بینند. هرگاه که ما در پیشرفت‌های داخلی توانستیم حرکت بزرگی بوجود آوریم آنها خود را پیش روی ملت ایران قرار دادند.
شرایط مطلوب و رشد اقتصادی ایران در پایان دولت یازدهم، از عواملی است که مخالفان کشور ما نتوانستند آن را تحمل کنند و مشکلات اقتصادی را به وجود آوردند. 
بعضی از سایت‌ها نوشتند که دولت کارها را رها کرده است. بعضی‌ها از ابرتورم گفتند و بعضی‌ها از اینکه ایران به زودی ونزوئلا خواهد شد در روزنامه‌ها نوشتند و خواستند مردم ناامید شوند. 
البته شاید بسیاری هدف سوئی نداشتند، اما دوستانی که در زمان سختی حرف دشمن را تکرار می‌کنند آثارش برای نظام خطرناک خواهد بود.
کسی نمی‌تواند بگوید که تحریم بر زندگی مردم تاثیر منفی نمی‌گذارد ولی کسی هم نمی‌تواند بگوید که آمریکا به اهدافش می‌رسد. آمریکا حتما شکست خواهد خورد ولی این تحریم ها مشکلاتی را ایجاد کرده است و باید بکوشیم آنها را کاهش دهیم. 
یکی از دلایل تاثیر تحریم ها بر ایران تقویت نکردن بخش خصوصی است. ما در اقتصاد دولتی مشکل داریم. بخش خصوصی را تقویت نکردیم وگرنه امروز تاثیر تحریم بر کشور ما به مراتب کمتر بود.
اگر بار بودجه بر دوش نفت نبود حتما تاثیر تحریم کمتر بود. ناسالم بودن اقتصاد کشور و ساختارهای اقتصادی و ساختار بودجه و وضعیت بانک‌ها مهم است. ببینید که یک موسسه غیرمجاز چگونه مردم و کشور و دولت را گرفتار کرد.»
گفتنی است بودجه سال آینده ایران 407 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است و مجلس این کشور روند بررسی آن را آغاز می کند. پیش از این دولت ایران اعلام کرده بود بر اساس نظر رهبر این کشور بودجه ریاضتی و با توجه به تحریم ها تنظیم شده است

0 نظرات: