به گفته یک منبع کرد عراقی دو هزار نیروی نظامی آمریکایی پس از خروج از سوریه در پایگاهی در 60 کیلومتری مرز عراق با ایران مستقر خواهند شد.
به گزارش خبرنگار «العربیه.نت» در عراق، یک منبع نظامی عراقی شنبه 22 دسامبر اعلام کرد همزمان با تصمیم آمریکا برای خروج نیروهایش از خاک سوریه، ارتش عراق حضور نیروهای خود در مرز با سوریه را افزایش داده است.
به گزارش «العربیه.نت»، سروان نجم عبداللطیف توضیح داد نیروهای مشترک عراق حضور خود را در بعضی از مناطق مرزی با سوریه که شاهد حضور جنگجویان داعش در آن سوی مرز است، افزایش داده‌اند.
سروان عبداللطیف که در فرماندهی عملیات الجزیره و صحرای غربی استان الانبار انجام ماموریت می‌کند، تصریح کرد که ارتش و نیروهای پشتیبان آن از روز پنج‌شنبه 20 دسامبر حضور خود را در مناطقی مرزی سوریه که جنگجویان داعش بیشتر در آن‌جا فعالیت می‌کنند، افزایش داده است.
وی همچنین بیان کرد تدابیر نظامی اتخاذ شده از سوی ارتش عراق با هدف مقابله با هر گونه تلاشی از سوی جنگجویان داعش است که ممکن است برای ضربه زدن به نیروهای امنیتی عراق یا عبور از مرز مشترک این کشور با سوریه اقدام کنند.

عراق همچنان از حمایت آمریکا برخودار خواهد ماند

دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده امریکا شامگاه چهارشنبه گذشته آغاز خروج نیروهای کشورش از سوریه را بدون تعیین جدول زمانی مشخصی اعلام کرد، امری که واکنش‌های بین‌المللی متفاوتی در پی داشت.
عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق در تماسی تلفنی با مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا در باره برخورداری از حمایت آمریکا اطمینان خاطر حاصل کرد.
دفتر نخست‌وزیری عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگوی تلفنی با عبدالمهدی، نخست وزیر عراق ضمن دادن اطمینان خاطر به وی، بر ادامه تعهد آمریکا به حمایت از عراق در مبارزه با داعش تاکید کرد.
ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش روز جمعه 21 دسامبر اعلام کرد 4 تن از جنگجویان داعش را در یک حمله هوایی که برای پشتیبانی از نیروهای عراقی در شهر موصل انجام داد، کشته است.

انتقال نیروهای آمریکایی پس از خروج از سوریه به 60 کیلومتری مرز ایران

علاوه بر این یک منبع کرد عراقی با اشاره به آمادگی‌ و تدارک آمریکا برای انتقال نیروهایش از سوریه به عراق از عزم واشینگتن برای احداث یک پایگاه نظامی در شهرستان «شقلاوه» از توابع استان اربیل در شمال عراق خبر داد.
این منبع افزود ایالات متحده آمریکا اخیرا پایگاه نظامی جدیدی در منطقه حریر از توابع شهرستان شقلاوه به عنوان پنجمین پایگاه آمریکا در کردستان عراق را احداث کرده باست.
منبع یاد شده افزود تعداد 2000 تن از نیروهای نظامی آمریکایی که از سوریه به عراق انتقال خواهند یافت در پایگاهی در 60 کیلومتری مرز شمال عراق با ایران مستقر خواهند شد.

ارتشبد جبار یاور، دبیر کل وزارت پیشمرگ‌های کُردستان عراق در رابطه با خروج نیروهای آمریکایی از سوریه ضمن بیان این‌که خروج بالفعل نیروهای آمریکایی از سوریه به اقلیم کردستان هنوز آغاز نشده در ادامه گفت: «اگر نیروهای آمریکایی تصمیم به خروج گرفته باشند اربیل تنها گذرگاه امن برای استقبال از آنها خواهد بود».