خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

برجام؛ جرئیات جدید از سازوکار اروپایی ها

خبرگزاری رویترز در گرارشی نوشت: پس از ماه‌ها تاخیر، فرانسه و آلمان به طور مشترک مسئولیت سازوکار ویژه تجارتی میان ایران و اروپا را برعهده گرفته‌اند تا اثرات تحریم‌های آمریکا را کم کنند. اما عده کمی معتقدند که این سازوکار شامل فروش نفت خواهد شد.
دیپلمات‌های اروپایی به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که ابتکار عمل فرانسوی-آلمانی، یک تاکتیک «امنیت در کثرت» است تا بر خودداری فردی کشور‌های اتحادیه اروپا از میزبانی از سازوکار ویژه غلبه کنند. امینت در کثرت، نظریه‌ای است که می‌گوید عضوی از یک گروه بزرگ بودن، احتمال آسیب دیدن را کاهش می‌دهد.
اروپایی‌ها از این تاکتیک استفاده می‌کنند تا خود را از گزند تحریم‌های آمریکا علیه رژیم ایران حفظ کنند. اما این دیپلمات‌ها به رویترز گفته‌اند، نظر به اینکه تهدیدات آمریکا در زمینه مجازات دور زدن تحریم‌ها، بی‌امان است، اهداف سازوکار ویژه تجارتی ممکن است فقط مواردی را شامل شود که حساسیت کمتری دارند. مانند محصولات غذایی و بشردوستانه.
یک دیپلمات بلندپایه فرانسوی گفت: اما آنچه برای حکومت ایران مهمتر است، صادرات نفت است. هیچکدام از اقداماتی که ما تلاش می‌کنیم انجام دهیم، معجزه نخواهد کرد. اما آنچه ما سعی می‌کنیم انجام دهیم، سلسله‌ای از اقدامات است تا جمهوری اسلامی را به ماندن در برجام متقاعد کنیم. این هدف ماست.
اما یک مقام بلندپایه رژیم ایران که به محافظه‌کاران قدرتمند نزدیک است، گفته: جمهوری اسلامی با «شرط بندی بر اسب اشتباه» وقت را از دست می‌دهد. این مقام گفت: «اتحادیه اروپا به منافع خودش فکر خواهد کرد. مقدار تجارت (اتحادیه اروپا) با ایران در مقایسه با اقیانوس تجارت (آن) با آمریکا، مانند یک قطره است. آن‌ها نهایتا ما را رها خواهند کرد. در ضمن، تاکنون ما چه چیزی بدست آوردیم؟ فقط حرف».
اقدام غیرمنتظره اتحادیه اروپا
یک فعال حوزه گردشگری در تهران با انتقاد از سخت گیری های عجیب سفارتخانه های اروپایی در اعطای ویزای شنگن به شهروندان ایرانی گفت: متاسفانه اخیرا سفارتخانه های اروپایی تقاضا
ی اعطای روادید شنگن به شهروندان ایرانی را به بهانه های مختلف رد می کنند که این رویه تاسف بار است.
مسعود درخشان افزود: اخیرا سفارتخانه های اروپایی حتی از اعطای ویزا به افراد نخبه ، اساتید با سابقه دانشگاه ، تجار با سابقه و... هم سرباز می زنند.
وی گفت: این رفتار سفارتخانه های اروپایی با شهروندان ایرانی توهین آمیز و ضروری است تا مسئولان با ورود به این معضل و رایزنی با سفارت خانه ها مشکل فوق را که نارضایتی و اعتراض گسترده متقاضیان ویزای شنگن برای سفربه اروپا را به دنبال داشته را پیگیری و حل کنند.

0 نظرات: