خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

کاهش بی‌ سابقه واردات نفت چین از ایران

واردات نفت چین از ایران در ماه اکتبر برای سومین ماه متوالی کاهش یافت و به کمتر از ۲۵۰ هزار بشکه در روز رسید. این در حالی است که صادرات نفت روسیه و عربستان سعودی به چین افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته اس
ت.
خرید نفت چین از ایران در ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ به نازل‌ترین سطح خود پس از توافق هسته‌ای رسید. بر اساس اخباری که از سوی خبرگزاری رویترز منتشر شده، میزان واردات نفت چین از ایران در ماه اکتبر در قیاس با مدت زمان مشابه سال گذشته، کاهشی بالغ بر ۶۴ درصد داشته است.
کاهش خرید نفت چین از ایران حتی کمتر از میزانی است که آمریکا برای یک دوره گذار پیش بینی کرده است. چین یکی از هشت کشوری است که برای واردات نفت از ایران از معافیت‌های پیش بینی شده از سوی دولت آمریکا بهره می‌برد.
به این ترتیب، میزان واردات نفت چین از ایران در ماه اکتبر نازل‌تر از میزانی بوده است که از سوی آمریکا تعیین شده است.
به‌موازات کاهش واردات نفت ایران، چین اقدام به خرید بی‌سابقه نفت از روسیه و عربستان سعودی کرده است.
سقوط قیمت نفت ایران و کاهش شدید صادرات
به گزارش یورونیوز، بهای هر بشکه نفت خام صادراتی ایران طی معاملات روز جمعه به ۵۶ دلار کاهش یافت. این در حالی بود که این نرخ اوایل ماه اکتبرگذشته از مرز ۸۰ دلار عبور کرده بود. بدین ترتیب قیمت هر بشکه نفت سنگین صادراتی ایران طی کمتر از دو ماه گذشته حدود ۳۰ درصد کاهش یافته است.
در همین حال موسسه پترولجستیکس که در زمینه رصد نفتکش ها فعالیت میکند اعلام کرد، صادرات نفت ایران در ماه جاری میلادی چندصد هزار بشکه در روز کاهش یافته است.
یک مقام این موسسه مستقر در ژنو گفته در حالی که مشتریان نفت ایران منتظر مشخص شدن موضوع معافیت های تحریمی بوده اند، در اوایل ماه نوامبر خرید نفت از تهران به شدت کاهش داشته است.
وی افزود: رقم های پایینی که ما در اوایل ماه جاری شاهدش بودیم ناشی از بی میلی خریداران به دلیل نامشخص بودن سرنوشت معافیت های اعطایی از سوی دولت آمریکا بوده است.
با توجه به آمارهای ماه اکتبر، اگر صادرات ایران چند صد هزار بشکه کاهش یافته باشد، احتمالا رقم صادرات ماه نوامبر به یک میلیون بشکه در روز نزدیکتر شده است.
صادرات نفت ایران تا پیش از بازگشت موج دوم تحریم‌های آمریکا، از متوسط ۲.۱ میلیون بشکه در روز به ۱.۶ میلیون بشکه در روز کاهش یافته بود. رخدادی که می‌تواند کسری بودجه دولت ایران را که طی نیمه اول سال جاری خورشیدی به رقم بی‌سابقه ۳۷ هزارمیلیاردتومان رسیده، افزایش دهد.

تحریم نفتی؛ تصمیم جمهوری آذربایجان

خبرگزاری روسی اسپوتنیک در گزارشی نوشت: تنش در روابط ایران با جمهوری آذربایجان....جمهوری آذربایجان تلاش دارد توجه واشنگتن را به خود جلب می کند اما این توجه هنگامی است که سخن بر سر وارد کردن فشار بر ایران است. روابط جمهوری آذربایجان با همسایه جنوبی خود متشنج خواهد بود چون باکو تلاش می ورزد با شرکت در استراتژی ایالات متحده در راستای بازداشتن ایران، توازن خود در صحنه سیاست خارجی را حفظ کند.
این منبع نوشت: جمهوری آذربایجان خریداری گاز ایران را حتی قبل از اعتبار یافتن تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی در روز 5 نوامبر قطع کرد که احتمالاً به ادامه روند کاهش روابط باکو با حکومت ایران در سال آینده منجر خواهد شد.
مجیدرضا حریری، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین در گفتگو با ایلنا در باره روابط جمهوری اسلامی با همسایگان گفته: ....ما باید توجه داشته باشیم که با چند همسایه خود رابطه خوبی داریم؟ با کشورهای جنوب خلیج‌فارس که رابطه نداریم، ترکمنستان اجازه عبور هواپیماهای ما را نمی‌دهد، آذربایجان به‌دلیل حمایت ما از ارمنستان در موضوع قره باغ مشکل دارد. بنابراین وقتی ادعا می‌کنیم که بازار ۴۰۰میلیونی در اطراف ما وجود دارد نباید فراموش کنیم که با ۷۰یا ۸۰درصد آن مشکل داریم. اولین شرط تجارت، برقراری رابطه مناسب است ولی ما رابطه خوبی با همسایگان به‌ویژه با کشورهای ثروتمند مانند عربستان، کویت و امارات نداریم.

0 نظرات: