خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

زلزله شدیدی استان کرمانشاه را به لرزه در آورد...

گزارش‌های رسیده حاکی است که زلزله شدیدی به قدرت ۶.۳ درجه در مقیاس ریشتر روز یکشنبه چهارم آذر استان کرمانشاه را به لرزه در آورد.
مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران گزارش داده که این زمین‌لرزه در ۱۷ کیلومتری سرپل ذهاب، ۱۸ کیلومتری قصرشیرین و ۳۳ کیلومتری گیلانغرب در استان کرمانشاه بوقوع پیوسته است.
موسسه زمین‌شناسی آمریکا عمق این زلزله را د
ر ۱۰ کیلومتری زمین اعلام کرده است.
هنوز از میزان تلفات و خسارت ناشی از این زلزله گزارشی منتشر نشده است اما به گفته ساکنان محلی شدت آن موجب ایجاد هراس بین مردم شهر کرمانشاه شده است.
گزارش خبرگزاری ایرنا حاکی است که مردم این شهر از ترس احتمال وقوع دوباره زلزله به رغم بارندگی و سردی هوا به خیابان‌ها آمده‌اند.
این زلزله که ساعت هشت و هفت دقیقه شامگاه یکشنبه رخ داد، در استان‌های کرمانشاه، همدان، ایلام، کردستان، آذربایجان غربی، اصفهان احساس شده است.
خسرو کردپور خبرنگار مقیم سنندج به رادیو فردا گفت این زمین‌لرزه حدود نیم دقیقه به طول انجامید.
به گفته این خبرنگار، مردم پس از این زمین‌لرزه به خیابان‌ها ریختند در حالی که هوا بارانی است.
آقای کردپور با اشاره به زمین‌لرزه سال گذشته کرمانشاه، گفت که زلزله‌زدگان هنوز با تبعات زلزله قبلی دست‌وپنجه نرم می‌کنند.
مرتضی سلیمی، رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر، به خبرگزاری صداوسیما گفته که «شش تيم ارزياب براي بررسی ابعاد اين زمين‌لرزه به منطقه اعزام شده است».
محبت جمالی‌نيا، فرماندار سرپل‌ذهاب، نيز اعلام کرد: «تمام دستگاه‌های اجرايی و خدمات‌رسان برای امدادرسانی احتمالی به آسيب‌ديدگان اين حادثه در حالت آماده‌باش کامل به سر می‌برند».
احساس زلزله در کشورهای دیگر
در همین حال، خبرگزاری ایرنا از وقوع زمین لرزه‌شدیدی در شهر بغداد، پایتخت عراق، خبر داده است.
بر اساس این گزارش، گروه‌هایی از مردم بغداد وحشت‌زده به خیابان‌ها ریختند.
همزمان از نجف، اربیل و استان واسط عراق نیز گزارش می‌رسد که لرزش زمین در این شهرها نیز احساس شده است.
مرکز و جنوب عراق روی خط زلزله قرار ندارد و بویژه بغداد طی دهه‌های اخیر کمتر شاهد زمین لرزه بوده است.
زمین‌لرزه شامگاه یکشنبه در کویت نیز احساس شده است.
رسانه‌های اسرائیل هم گزارش داده‌اند که مردم در تل‌آویو در مرکز و بئرشبع در جنوب این کشور نیز تکان زمین را احساس کردند.
به گزارش وای.نت، شاکد نیسان کوهن، کارمند یک شرکت در طبقه ۱۷ یک ساختمان در تل‌آویو گفت لامپ‌ها تکان می‌خوردند؛ ۲۰ کارمند دفتر ما از شرکت خارج شدند؛ دیگر چیزی نفهمیدیم.
کهت آبرابانل از بئرشبع نیز گفت: «چلچراغ خانه تکان سختی می‌خورد؛ فکر کردم سرم گیج می‌رود؛ واقعا ترسناک بود؛ یکی از خانم‌های همسایه گفت دخترش به سویش دوید و گفت همه چیز می‌لرزد».
زلزله پاییز گذشته کرمانشاه در بخش‌هایی از اسرائیل، از جمله در ساختمان‌های بلند اورشلیم احساس شده بود.‎
زمین‌لرزه پارسال در کرمانشاه
استان کرمانشاه ۲۱ آبان پارسال نیز شاهد زمین‌لرزه شدیدی بود و بر اساس آمارهای رسمی، در جریان این حادثه ۶۲۰ نفر کشته و بیش از هشت هزار نفر زخمی شدند.
در این زمین‌لرزه، به ۱۰ شهرستان و یک هزار و ۹۳۰ روستای کرمانشاه خسارت وارد شد و بیش از ۱۰۰ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دیدند.

همچنین در روزهای نخست پس از زلزله برآورد شد که این زمین‌لرزه حدود ۷۰ هزار بی‌خانمان برجای گذاشته است.

شمار قربانیان در قصر شیرین، سرپل ذهاب و ثلاث باباجانی بیش از سایر مناطق استان بود. ده‌ها هزار نفر نیز در پی وقوع این زمین‌لرزه در استان کرمانشاه بی‌خانمان شدند. استان کرمانشاه پس از آن ده‌ها زمین‌لرزه خفیف‌تر به خود دیده است.

با اینکه بیش از یکسال از وقوع زلزله گذشته است، هنوز بسیاری از زلزله‌زدگان در چادر و یا کانکس زندگی می‌کنند و خیلی از آنها امیدی به داشتن مسکن جدید ندارند.

طی این مدت نمایندگان مناطق زلزله‌زده در مجلس، بارها از محقق نشدن وعده‌های دولتی به مردم انتقاد کرده‌اند و اخبار متعددی درباره نامناسب بودن امکانات بهداشتی، به ویژه حمام و سرویس‌های بهداشتی در مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه منتشر شده است.‎

نقشه محل وقوع زلزله در نزدیکی شهرستان سرپل ذهاب در استان کرمانشاه. تصویر از موسسه زمین‌شناسی آمریکا.

0 نظرات: