خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

پویا بادکوبه: کیفیت پردازش به مسائل انسانی سینمای ایران را جهانی کرد

پویا بادکوبه، کارگردان فیلم «درساژ» که برای شرکت در جشنواره بین المللی فیلم «جنایت و مکافات» در استانبول حضور داشت، در گفتگو با "آناتولی" در ارتباط با دلایل موفقیت‌های اخیری که سینمای ایران در عرصه جهانی کسب کرده است، گفت: سینمای ایران از لحاظ نحوه و کیفیت پردازش به مسائل انسانی و واقعیت پذیر بودن بسیار قوی عمل می کند. گاه دغدغه هایی که در این سینما مطرح می‌شود، جهان شمول هستند.
وی که کارش را با ساخت تیزرهای تبلیغاتی در تلویزیون آغاز کرده است، افزود: این موضوعات جدیدا اتفاق می افتد. پیشتر توسط کارگردانان معدودی این موفقیت ها کسب می شدند. در هر دهه یا دو دهه یکبار رخ می‌داد. در سال های اخیر موفقیت های بزرگی توسط آقای اصغر فرهادی به دست آمد. فکر می کنم این موفقیت ها صرفا به خاطر داستان ها نیست. معتقدم که هنوز در این بخش نواقصی داریم و یکی از نقطه ضعف‌های سینمای ایران است.
این کارگردان جوان در ارتباط با سوابق کاری خود اظهار داشت:
درساژ که فیلمنامه نویسی آن توسط حامد رجبی طی 2 سال به پایان رسید، نخستین فیلم بلندم هست. قبلا کارگردان تیزرهای تبلیغات بودم. پدرم تهیه کننده تلویزیون بود در این محیط بزرگ شدم.
دو فیلم کوتاه نیز در کارنامه‌ام دارم. یکی از آن ها به نام «همسایه طبقه بالا» است که در جشنواره های بین المللی چند جایزه کسب کرده است.

بادکوبه درباره موفقیت‌های درساژ در عرصه بین‌المللی گفت:
این فیلم در جشنواره برلین نخستین بار اکران شد، ما در بخش «Generations» که مجموعه ای از فیلم های مربوط به نوجوانان بود، توانستیم جایزه ویژه هیئت داوران را دریافت کنیم. بعد از آن در جشنواره فجر نیز به عنوان بهترین فیلم اول انتخاب شد. در شانگهای نیز خانم نگار مقدم بازیگر این فیلم نیز جایزه استعداد جدید آسیا را دریافت کرد. در جشنواره های متعدد دیگر مانند جشنواره فیلم های ایرانی استرالیا، جایزه غزال طلایی را گرفتیم.
- استاندارد بالای ترکیه در سینما بستر مناسب برای ساخت آثار مشترک ایجاد کرده است
وی در ارتباط با علاقه اش به ساخت اثر مشترک بین ایران و ترکیه گفت: در جلساتی که اینجا با تهیه کنندگان داشتیم، درباره پروژه های مشترک نیز صحبت کردیم. از طرفی نیز شنیدم که دوست بنده آقای پیمان معادی از کارگردانان و بازیگران برجسته ایران نیز چنین پروژه ای دارند.
بادکوبه همچنین اظهار داشت: به لحاظ اشتراکات فرهنگی، نزدیکی، هزینه تولید و امکانات خوب و استانداردهای بالای ترکیه در سینما و از همه مهمتر حضور بیش از 360 هزار ایرانی در ترکیه بستری مناسب برای اجرای این طرح ها ایجاد کرده است. می شود گفت بخشی از جوانان ایرانی به خاطر همین امکانات قصد دارند به ترکیه مهاجرت کنند.
وی افزود: خیلی دوست دارم که بین سینمای ترکیه و ایران در بخشهای تجاری و فرهنگی، رابطه قدرتمندی ایجاد شود. به نظرم امکان زیادی در این موضوع نهفته است و می توانیم در سال های بعدی از آن بهره ببریم.
- یکی از علاقه مندان جدی سینمای ترکیه هستم

کارگردان فیلم درساژ درباره علاقه اش به سینمای ترکیه، اظهار داشت:
سینمای ترکیه را دوست دارم، نوری بیلگه جیلان و فاتح آکین از جمله کارگردانان مورد علاقه من هستند. البته زیاد طرفدار سریال های امروزی ترکیه نیستم، اما در کشورم خیلی طرفدار دارند خانواده ها و خانم ها بیننده های اصلی آن ها هستند. یکی از علاقه مندان جدی سینمای ترکیه هستم.
وی در ارزیابی جشنواره جنایت و مکافات گفت:
این جشنواره با توجه با این که هشتمین دوره برگزاری آن است، یک جشنواره جوان محسوب می‌شود. اما پس از اکران فیلم در این جشنواره سئوالات بسیار زیبا و آکادمیک مطرح شد. پیوند جهان فیلم با آکادمی یک اتفاق بسیا
ر بزرگ و مهم بوده که بی سابقه است. آغاز این جریان فوق العاده است.

پس از اکران فیلم درساژ در کشورهای مختلف نیز سوالات در منوال وجه مشترک مشکلات در داخل خانواده مطرح می‌شدند. وقتی مردم همزادپنداری می کنند با قصه ها، میزان باورپذیری آن ها نیز افزایش می باید. به نظرم این نکات موجب موفقیت فیلم ها شده است.

0 نظرات: