خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

مراسم صدمین سالگرد پایان جنگ جهانی اول با حضور رئیس جمهوری آمریکا و رهبران هفتاد کشور جهان

پرزیدنت ترامپ همراه با رهبران هفتاد کشور جهان در مراسم بزرگداشت صدمین سالگرد پایان گرفتن جنگ جهانی اول که به دعوت امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه در پاریس برگزار شد، شرکت کرد.

دقیقا یکصد سال پیش، در یازدهمین ساعت یازدهمین روز ماه نوامبر، شعله ملتهب جنگ اول جهانی فروکش کرد.
به همین مناسبت، یکشنبه ۲۰ آبان/ ۱۱ نوامبر، مراسم بزگداشتی با حضور پرزیدنت ترامپ و ملانیا بانوی اول آمریکا، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، و ده ها تن دیگر از رهبران جهان به میزبانی امائول ماکرون رئیس جمهوری فرانسه در پاریس برگزار شد.
آقای ماکرون در این سخنرانی ابراز امیدواری کرد که با درس عبرت گرفتن از آنچه در جنگ جهانی گذشته صلح و آرامش در جهان فراگیر شود.
او گفت: «زنده باد صلح بین مردم کشورها و دولتها. زنده باد کشورهای آزاد در جهان. زنده باد دوستی بین مردم کشورها و زنده باد فرانسه.»
پرزیدنت ترامپ در توئیتی با تجلیل از این مراسم، از رئیس جمهوری فرانسه برای برگزاری آن تشکر کرد.
پرزیدنت ترامپ در این روز همچنین از گورستان نظامی ایالات متحده در شهرک سورن در حومۀ غربی پاریس بازدید کرد و خاطره سربازان آمریکایی جانباخته در جنگ جهانی اول را گرامی داشت.
پیکرهای ۱۵۴۱ سرباز آمریکایی جنگ جهانی اول و ۲۴ سرباز گمنام کشته شده در جنگ جهانی دوم، در گورستان سورن، که در سال ۱۹۱۷ ایجاد شد، به خاک سپرده شدند. بر دیوار کلیسای کوچک گورستان نیز اسامی ۹۷۴ سرباز آمریکایی که هنگام جنگ در دریا ناپدید شدند، بر صفحه‌های برنز حک شده است.
در بریتانیا، یکی از دولت‌های پیروز جنگ اول جهانی، ملکه الیزابت دوم به همراه خانواده سلطنتی و اعضای ارشد دولت بریتانیا در مراسم نثار گل بر سر مزار سربازان کشته شده در جنگهای بریتانیا شرکت کردند.

0 نظرات: