خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

فشار بر شهروندان بهایی از ابتدای سال جاری

شهروندان بهایی در شهرهای مختلف کشور از ابتدای سال جاری تاکنون با موج جدیدی از فشار و نقض آشکار حقوق بشر روبه‌رو بوده‌اند. محروم شدن دست کم ۵۸ تن از دانشجویان بهایی طی کنکور سراسری سال جاری از ادامه تحصیل، اخراج حداقل ۱۱ دانشجوی بهایی در مقاطع مختلف از دانشگاه‌ها، ممانعت از فعالیت اقتصادی و اخراج دستکم ۶ تن از شهروندان بهایی از
محل کار شخصی یا شرکت‌های خصوصی، احضار و بازداشت ۷۲ تن از شهروندان بهایی توسط نیروهای امنیتی، محکومیت ۲۴ شهروند بهایی به تحمل ۴۶ سال حبس و ۹ سال تبعید، ارائه گسترده محصولات اصطلاحاً فرهنگی و رسانه‌ای در راستای بهایی‌ستیزی، پلمب شدن و تداوم پلمب محل کسب بسیاری از شهروندان بهایی، تخریب قبور و ممانعت از دفن شهروندان بهایی در آرامستان‌های بهاییان در شهرهای مختلف تنها قسمتی از افزایش فشار بر شهروندان این جامعه از ابتدای سال جاری تاکنون بوده است.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، جامعه بهاییان ایران طی مدت زمان سپری شده از سال ۹۷ همچون گذشته شاهد افزایش فشار از سوی نهادهای امنیتی-قضایی بر پیروان این آیین بوده است.
بازداشت تعداد بسیاری از شهروندان بهایی در شهرهای مختلف کشور صرفا به دلیل بهایی بودن، محکومیت تعدادی از این شهروندان به حبس و تبعید، اخراج دانشجویان بهایی که استثنائا امکان حضور در دانشگاه را پیدا کرده بودند در مقاطع مختلف تحصیلی، محروم شدن بسیاری از دانشجویان بهایی شرکت کننده در کنکور سراسری سال ۹۷ از ادامه تحصیل، پلمب و تداوم پلمب محل کسب بسیاری از شهروندان بهایی، ممانعت از فعالیت اقتصادی و اخراج تعدادی از شهروندان بهایی از شرکت‌های خصوصی و ارائه گسترده محصولات اصطلاحا فرهنگی و رسانه‌ای در راستای بهایی ستیزی تنها نمونه‌هایی از افزایش فشار بر شهروندان بهایی از ابتدای سال جاری بوده است.
هرانا در گزارش پیش رو در نگاهی کلی به بررسی نمونه های نقض حقوق شهروندان بهایی طی ماه‌های سپری شده از سال ۹۷ می‌پردازد. این خبرگزاری طی سال جاری نیز همچون سالیان گذشته با انتشار گزارش‌های موردی به صورت اختصاصی به تشریح آنها پرداخته بود.
بازداشت شهروندان بهایی صرفا به دلیل بهایی بودن
از ابتدای سال جاری تاکنون دستکم ۶۳ تن از شهروندان بهایی در شهرهای مختلف کشور پس از تفتیش و ضبط لوازم شخصی توسط نهادهای امنیتی بازداشت شده‌اند. علاوه بر این دستکم ۹ شهروند بهایی نیز در ارتباط با احکام صادر شده قبلی و جهت تحمل حبس بازداشت و راهی زندان شده‌اند. لازم به ذکر است ۴۲ تن از بازداشت‌شدگان مدتی بعد با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده‌اند.
جامعه جهانی بهایی در تاریخ ۴ خرداد ۱۳۹۷ طی بیانیه‌ای که نسخه ای از آن در اختیار این خبرگزاری قرار گرفته است، نسبت به موج جدید دستگیری‌های اخیر و یورش به منازل بهاییان در شهرهای مختلف ایران ابراز نگرانی کرده بود.

در بسیاری از موارد، این بازداشت‌ها با یورش مأموران به منازل بهاییان و ضبط کتب و نوشته‌های مذهبی آنان همراه بوده است.

0 نظرات: