خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

آخرین اخبار و واکنش ها به ناپدید شدن “جمال خاشقجی” روزنامه نگار سعودی

سازمان گزارشگران بدون مرز با اشاره به این
که عربستان از سپتامبر ۲۰۱۷ بیش از ۱۵ روزنامه‌نگار و وبلاگ‌نویس عربستانی را در شرایط بسیار مبهمی بازداشت کرده است، آغاز تحقیقات بین‌المللی و مستقل درباره سرنوشت جمال خاشقجی روزنامه نگار عربستانی را خواستار شد.
این سازمان غیردولتی که دفتر آن در پاریس قرار دارد، در بیانیه‌ای اعلام کرد: ناپدید شدن خاشقجی در چارچوب موج سرکوب وحشیانه و مبهمی انجام شد که علیه روزنامه‌نگاران عربستانی به راه افتاده است و سازمان گزارشگران بدون مرز می‌خواهد تحقیقاتی بین‌المللی و مستقل در این زمینه آغاز شود تا مشخص شود چه اتفاقی افتاده است.
این سازمان که مدافع آزادی مطبوعات است، در بیانیه‌ای اعلام کرد، از سپتامبر ۲۰۱۷ بیش از ۱۵ روزنامه‌نگار و وبلاگ نویس در عربستان در شرایط بسیار مبهمی بازداشت شده‌اند و در بیشتر موارد بازداشت آن‌ها به صورت رسمی تایید نشده و محل بازداشت و یا اتهامات آنها اعلام نشده‌اند.
محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان روز جمعه در مصاحبه‌ای با خبرگزاری بلومبرگ آمریکا مدعی شد، خاشقجی وارد کنسولگری این کشور در استانبول شده اما پس از مدت کوتاهی این ساختمان را ترک کرده است. او گفت که شخصا از مسؤولان ترکیه خواسته است ساختمان کنسولگری را بازرسی کنند.
مسؤولان ترکیه نیز تاکید کردند: نتایج اولیه تحقیقات حاکی از آن است که خاشقجی ۵۹ ساله در کنسولگری به قتل رسیده است اما ریاض این اطلاعات را بی‌اساس می‌داند.
به گزارش پایگاه خبری انتخاب مشاور رئیس جمهوری ترکیه چهارشنبه شب اعلام کرد که کشورش برای کشف حقیقت در ارتباط با پرونده «جمال خاشقچی»، روزنامه‌نگار و منتقد دولت سعودی همه تلاش خود را به کار خواهد گرفت.
آقای «یاسین اوکتای»، مشاور رجب طیب اردوغان بار دیگر به مسئله ناپدید شدن خاشقچی در ترکیه واکنش نشان داد و گفت: «ما در کشف حقیقت پرونده خاشقچی هرگز با هیچ کسی مذاکره و با چانه زنی نخواهیم کرد؛ حتی اگر این کار هزینه زیادی برای ما داشته باشد».
مشاور رئیس جمهوری ترکیه افزود: «معتقدیم که کشورهای دیگر در پرونده خاشقچی دخالتی نداشته‌اند ولی آنچه پیداست این است که عربستان سعودی تنها کشوری است که در این مسئله دست دارد».

روزنامه واشنگتن پست نوشت که مقامات اطلاعاتی آمریکا تماس‌های دو مسؤول عربستانی درباره جمال خاشقجی را شنود کرده بودند.
به گزارش ایسنا، واشنگتن پست نوشت: مقامات اطلاعاتی آمریکا تماس‌های دو مسؤول عربستانی را درباره جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی شنود کردند اما از این تماس‌ها معلوم نشد که طرح عربستان بازداشت جمال خاشقجی بوده یا قتل وی.
واشنگتن پست نوشت که معلوم نیست مقامات آمریکایی براساس این اطلاعات به خاشقجی هشدار داده‌اند یا خیر.
این روزنامه به نقل از مسؤولان ترکیه‌ای نوشت که دستورات درباره بازداشت یا قتل خاشقجی از سوی مقامات عالی عربستان صادر شده است.
اخیرا باب کورکر، رئیس کمیته روابط امور خارجی در سنای آمریکا گفته بود که تمامی اطلاعات نشان می‌دهند خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول کشته شده است چراکه به اطلاعات محرمانه‌ای در این باره دست یافته است.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه العهد، سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد، جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا و جارد کوشنر، داماد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی گفت‌وگو کرده و خواستار دریافت اطلاعات بیشتری دربارۀ ناپدید شدن جمال خاشقجی شده‌اند.
وی افزود: پس از آنها نیز مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا برای پیگیری اخبار و تکرار درخواست واشنگتن با ولیعهد سعودی تماس گرفته است.
«ارنست مونیز»، وزیر انرژی سابق آمریکا نیز مشورت‌دهی به عربستان سعودی در یک پروژه عظیم را تا زمان فراهم شدن اطلاعات بیشتر درباره ناپدید شدن «جمال خاشقچی»، روزنامه‌نگار منتقد حکومت آل سعود متوقف کرده است.

به گزارش انتخاب، یک منبع سعودی در گفت‌وگو با رویترز ضمن طرح این ادعا که علت مرگ جمال خاشقجی در کنسولگری ریاض در استانبول اُوردوز بوده است، اظهار کرد، این علت توسط یک منبع اطلاعاتی انگلیسی مطرح شده است.
خبرگزاری رویترز گزارش داد که در خصوص صحت و سقم این ادعا، با اطلاعات انگلیس تماس گرفته اما پاسخی دریافت نکرده است.
یک مقام سعودی نیز در واکنش به این ادعا، صحت آن را تکذیب کرده است.
رویترز همچنین گزارش داد، دو مقام ارشد ترکیه از وجود شی دیگری خبر داده‌اند که می‌تواند سرنخ‌ مهمی در پرونده خاشقجی باشد: یک اپل واچ (ساعت اپل) که او حین ورود به کنسولگری به دست داشته است. آنها می‌گویند این ساعت به تلفن همراه او در خارج از کنسولگری وصل بوده است.
کارشناسان حوزه فناوری می‌گویند این ساعت ممکن است حاوی داده‌هایی نظیر مکان و ضربان قلب خاشقجی باشد.
به گزارش انتخاب به نقل از روسیا الیوم، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا تصریح کرد: می‌خواهم از حقیقت ناپدید شدن خاشقجی اطلاع کسب کنم، این وضعیت بسیار بد است.
وی گفت: با سعودی‌ها در بالاترین سطوح مذاکراتی درمورد مساله خاشقجی داشتم.
ترامپ تصریح کرد که می‌خواهد با خدیجه، نامزد خاشقجی در کاخ سفید برای بررسی این امر دیداری داشته باشد.
رئیس جمهوری آمریکا با بیان اینکه دولت وی “همکاری مستحکمی با ترکیه” درخصوص مساله خاشقجی دارد، تاکید کرد: من معتقدم که ما به حقیقت دست خواهیم یافت.
وی با تاکید بر اینکه خواهان دست‌یابی به حقیقت این موضوع است، گفت: مردم دیده‌اند که خاشقجی داخل (کنسولگری عربستان در استانبول) شد اما از آنجا خارج نگشت.
پیشتر نیز مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد، اگر عربستانی‌ها بخواهند، آمریکا هیاتی از بازرسان اف بی آی را به ترکیه برای تحقیق درخصوص مساله خاشقجی می‌فرستد.

همچنین به گزارش الدیار افراد نقابدار اواخر دوشنبه شب به منزل احمد خاشقجی برادر جمال خاشقجی -ناپدیده شده پس از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول- یورش برده و احمد خاشقجی و همسرش را به قتل رسانده اند.
براساس این گزارش؛ طبق گفته یکی از زنان همسایه منزل احمد خاشقجی؛ افراد نقابدار با یورش به منزل احمد خاشقجی سرش را با شمشیر زده اند و هنگامی که همسرش برای نجاتش شتافته با وارد کردن ضرباتی وی را نیز به قتل رسانده اند اما سه فرزند آنها از درب پشتی منزل فرار کرده اند و همسایگان آنها در منازل خود پناه داده اند. مهاجمان پس از کشته احمد خاشقجی و همسرش سوار بر خودرو مشکی رنگ شده و به سوی مکان نامعلوم در جده متواری شده اند.این زن به شبکه ای بی سی گفت که افراد نقابدار به شکل وحشیانه به منزل احمد خاشقجی یورش برده اند و آنقدر با شمشیر به گردن احمد ضربه زده اند تا سرش قطع شده و همسرش که در حال فریاد و خواستن کمک بود از سوی مهاجمان با ضربات خنجری که به قلبش فرود آمد، کشته شد.
به گفته این زن سپس پلیس سعودی به محل آمد و از همسایگان خواست که متفرق شوند و دو جنازه را با خود به سوی مکان نامعلومی منتقل کرد و دیگر نیروها وارد منزل احمد خاشقجی شدند و منزل را تاصبح بازرسی کردند.
این زن فاش کرد که سه فرزند احمد خاشقجی که ۱۴ تا ۱۸ ساله هستند به شدت اوضاع پریشانی دارند به ویژه محمد پسر بزرگ وی که ۱۸ سال دارد که شاهد گردن زده شدن پدرش بوده است.
بر اساس این گزارش؛ وحشت شدید ساکنان را فرا گرفته است به ویژه که نیروهای امنیتی پس از این فرزندان احمد خاشقجی را نیافتند به ساکنان هشدار داده اند که هر که فرزندان احمد خاشقجی را پناه داده، سرنوشتش مرگ است.
نیروهای امنیتی سعودی پس از اینکه از منزل رفتند درب آن را قفل کردند و مانع از نزدیک شدن افراد به منزل شدند.
روزنامه دیلی میل در گزارشی مدعی شد که «جمال خاشقجی» روزنامه نگار و منتقد رژیم آل سعود که بعد از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شده زنده است و در شهر ریاض تحت بازداشت قرار دارد.

این روزنامه به نقل از یک منبع سعودی گزارش داد که خاشقجی بعد از ورود به کنسولگری با یک مرسدس سیاه رنگ از نوع S-500 به همراه چهار مسئول سعودی به فرودگاه استنابول منتقل شد.

وی در ادامه گفت: خاشقجی با یک پرواز ویژه به ریاض منتقل شده و الان در بازداشت به سر می برد.

این در حالیست که گزارش های خبری از کشته شدن خاشقجی در کنسولگری عربستان به دستان عناصر رژیم آل سعود حکایت دارد.

0 نظرات: