خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

نشست مجلس ایران درباره کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم.

جلسه علنی امروز مجلس ایران به منظور بررسی لایحه الحاق این کشور به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم آغاز شده و با حواشی‌های بسیاری همراه بوده است. 

جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس ایران به منظور بررسی لایحه الحاق این کشور به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) به ریاست علی لاریجانی و با حاشیه ها و مناقشات جنجال آمیز آغاز شد.
به گزارش خبرگزاری «ایسنا» امروز ابتدا کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران از حدود ساعت هفت صبح در صحن آن برای بررسی این لایحه تشکیل جلسه داد. در این جلسه نمایندگان وزارتخانه‌های امور خارجه و اطلاعات، اقتصاد، بانک مرکزی و چند دانشگاهی برای بررسی لایحه CFT و کنوانسیون‌های مرتبط با FATF حضور داشتند.
به گزارش سایت «انتخاب»، علی لاریجانی در این جلسه با اشاره به اینکه رهبری ایران مخالف بررسی این لایحه نیست، گفت: خوب نیست اینطور جا انداخته‌اید که رهبری نظری دارند و ما در مجلس نمی‌خواهیم اعمال کنیم.
در حاشیه این جلسه مجتبی ذوالنوری نماینده اصولگرای مجلس ایران پس از جمع‌آوری نامه‌ای از دست نمایندگان اعلام کرد: این نامه مربوط به درخواست نمایندگانی است که می‌خواهند رای آنها درباره CFT در خبرگزاری خانه ملت منتشر شود.
امروز نیز همانند هفته گذشته جمعی از مخالفان تصویب لایحه CFT مقابل مجلس ایران تجمع کرده و با حمل پلاکاردهایی حاوی شعارهایی همچون "نه به خود تحریمی"، "برجام نمی‌خواهیم"، "FATF خیانت است به ملت" اعتراض خود را به تصویب این لایحه نشان دادند.
این لایحه یکی از لوایح چهارگانه مرتبط با FATF است که چهار ماه پیش هنگام بررسی آن به دنبال اعتراض چندین نماینده محافظه کار و درخواست 50 نفر دیگر مسکوت گذاشته شد تا ابعاد آن بیشتر مورد بررسی قوای سه گانه و سایر دستگاه ها قرار گیرد.
چندی پیش بنا به دعوت رئیس مجلس ایران، نشستی با حضور وزیران اطلاعات، خارجه، رئیس کل بانک مرکزی، رییس سازمان اطلاعات سپاه، رییس کمیسیون امنیت ملی، روسای فراکسیون‌های امید و مستقلین و نمایندگان شورای نگهبان، سرپرست وزارت اقتصاد برگزار و چالش های تصویب کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم به لحاظ فنی و کارشناسی بطور مبسوط بررسی شد.


گفتنی است ایران برای این که از لیست سیاه FATF (کارگروه اقدام مالی) خارج شود، باید به عضویت کنوانسیون CFT در بیاید. بررسی این موضوع و تصویب یا عدم آن در ایران مخالفان و موافقان زیاد دارد و منجر به تنش سیاسی در این کشور شده است.

0 نظرات: