خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

صادرات نفت ایران «از نصف هم کمتر شد»

خبرگزاری رویترز گزارش داده‌است که طی هفته گذشته، صادرات روزانه نفت ایران بطور متوسط به ۱٫۱ میلیون بشکه سقوط کرده‌است.
بر اساس این گزارش با استناد به آمارهای کشتی‌رانی و منابع صنعتی، متوسط صادرات روزانه نفت ایران در ماه گذشته، سپتامبر، نیز ۱٫۶ میلیون بشکه بوده است.
ایران یک ماه قبل از خروج آمریکا از برجام در ماه اردیبهشت، روزانه ۲٫۵ میلیون بشکه نفت خام صادر می‌کرد.
هنوز معلوم نیست که در هفته‌های پیش‌روی ماه جاری، اکتبر، صادرات نفت ایران چگونه خواهد بود، اما گزارش‌ها حاکی است که احتمالاً صادرات نفت ایران در ماه نوامبر که تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران به اجرا گذاشته می‌شود، به حدود یک میلیون بشکه در روز سقوط کند.
یک منبع صنعتی به رویترز گفته‌است که طی ماه جاری (۱۰ روز گذشته) کل صادرات نفت ایران به زیر یک میلیون بشکه سقوط کرده‌است.
به‌رغم افت صادرات نفت ایران، قیمت‌های جهانی نفت طی روز چهارشنبه ۱۸ مهرماه نه تنها افزایش نیافت، بلکه در لحظه تهیه این گزارش (ساعت ۱۳:۰۰ به وقت تهران) نسبت به روز گذشته ۲۰ سنت نیز کاهش یافته و هر بشکه نفت شاخص برنت دریای شمال به ۸۴ دلار و ۸۱ سنت معامله می‌شود.
با این‌حال قیمت‌های کنونی نفت نسبت به ماه گذشته افزایش چشمگیری یافته‌است که علت آن ادامه افت تولید نفت ونزوئلا و ایران هست.
خبرگزاری‌های رویترز و بلومبرگ همزمان گزارش داده‌اند که عربستان اعلام کرده که تولید روزانه خود را به ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه می‌رساند. عربستان پیش از خروج آمریکا از برجام، روزانه حدود ۱۰ میلیون بشکه تولید داشت.
اخیراً رویترز از قول منابعی گزارش داد که عربستان و روسیه به‌صورت «خصوصی» توافق کرده‌اند که روی‌هم‌رفته روزانه نیم میلیون بشکه نفت بیشتری تولید و راهی بازار کنند.
در این میان، فاتح بیرول، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی، روز سه‌شنبه از اوپک و دیگر کشورهای تولیدکننده نفت درخواست کرد که تولید خود را افزایش دهند، چرا که بازار نفت از لحاظ امنیت انرژی به «خط قرمز» (پیشی گرفتن تقاضا بر عرضه) نزدیک می‌شود.
رویترز می‌نویسد که بازار دربارهٔ توان عربستان برای جبران کاهش تولید نفت ایران در تردید است. اخیراً، بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، نیز گفت که «نه عربستان و نه هیچ تولیدکننده دیگری قادر به جایگزینی نفت ایران نیست».
رویترز روز سه‌شنبه گزارش داد که ایران نه تنها در نفتکش‌های خود، بلکه در تأسیسات چین نیز شروع به دخیره‌سازی نفت بی‌مشتری خود کرده‌است.
بر اساس این گزارش، اخیراً یک نفتکش بزرگ ایران ۲ میلیون بشکه نفت را در تأسیسات ذخیره‌سازی نفت دالیان چین خالی کرده‌است.
در دور گذشته تحریم‌ها، ایران مجبوز به ذخیره‌سازی ده‌ها میلیون بشکه نفت در تانکرها شده بود. ایران همچنین ده میلیون بشکه نفت را در تأسیسات چین ذخیره کرده بود که همه آنها بعد از لغو تحریم‌ها به فروش رفت.

0 نظرات: