خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

تعداد دانش آموزان بهائی محروم از ثبت نام در دانشگاه به ۵۸ تن رسید

گزارشها حاکی از آن است که تعداد دانش آموزان بهائی محروم شده از ادامه تحصیل در دانشگاه افزایش یافته و به ۵۸ نفر رسیده است.

به گزارش وبسایت خبری هرانا، که اخبار حقوق بشر در ایران را منتشر میکند، تا روز پنج‌شنبه ۲۹ شهریور دست کم ۵۸ دانش آموز بهائی پذیرفته شده در کنکور سراسری سال ۹۷ هنگام تلاش برای ثبت نام با عبارت نقص پرونده روبرو شده اند.
در سالهای اخیر، عنوان نقص پرونده در مورد دانش آموزان بهائی برای جلوگیری از ثبت نام آنها در دانشگاه صورت گرفته است. دانش آموزان پس از روبرو شدن با این عبارت مقابل نام خود در سایت سازمان سنجش، به ساختمان این سازمان در کرج مراجعه می‌کنند. در آنجا به آنها گفته می‌شود که به دلیل بهائی بودن امکان ورود به دانشگاه ندارند.
در سالهای اخیر احضار و بازداشت بهائیان و محرومیت از تحصیل و کار برای آنها بارها خبرساز شده است.
سازمان های بین المللی مدافع حقوق بشر و وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا برخورد حکومت جمهوری اسلامی با بهائیان و نقض حقوق شهروندی آنها را محکوم کرده‌اند.
هرانا با انتشار اسامی دانش آموزان بهائی محروم شده از ثبت نام در دانشگاه اضافه کرده است که ۱۰ دانشجوی بهائی نیز امسال از ادامه تحصیل در دانشگاه محروم شده اند.
طی روزهای اخیر همچنین برخورد امنیتی و قضایی با شهروندان بهائی افزایش یافته و دست کم ۱۰ شهروند بهایی در شیراز و کرج بازداشت شده اند.
محرومیت دهها نفر از شهروندان بهائی از تحصیل دانشگاهی با وجود قبولی در آزمون سراسری در حالی است که مقام های جمهوری اسلامی پیشتر در مجامع جهانی ممنوعیت تحصیل این گروه از شهروندان را تکذیب کرده بودند.
این تکذیب با واکنش تند فعالان مدافع حقوق اقلیت ها مواجه شد که مدارکی از محروم کردن بهائیان از تحصیل را ارائه دادند.سال گذشته نیز دستگاه قضایی جمهوری اسلامی سه جوان بهائی که از ثبت نام در دانشگاه محروم شده و برای رفع این محرومیت تلاش کرده بودند را به زندان محکوم کرد.

0 نظرات: